Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
9. 11. 2014,
7.09

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 9. 11. 2014, 7.09

8 let, 9 mesecev

Razmere se večinoma umirjajo, prebivalci Notranjske pa še trepetajo (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vodne razmere po državi se sicer umirjajo, a ne na Notranjskem. Grožnje še vedno predstavljajo tudi zemeljski plazovi.

Potem ko se razmere po poplavah v zadnjih dveh dneh večinoma umirjajo, se prebivalci Notranjske najhujšega šele bojijo.

Trenutno imajo največ dela v Loški dolini. Kot je za STA povedal tamkajšnji poveljnik civilne zaščite Damjan Janeš, je nivo potoka Obrh dosegel raven januarskih poplav in še nekoliko narašča, tako da se poplavne površine v Loški dolini povečujejo. Občinski štab civilne zaščite Loška dolina obvešča občane, naj opazujejo, če se vodostaj v bližini njihovih bivališč dviguje in po potrebi premoženje umaknejo na varno.

Voda namreč še vedno narašča, pričakujejo, da se bo njena raven dvignila še za 20 centimetrov, zato se lahko poplavno območje še poveča.

Župan občine Loška dolina Janez Komidar pa je sporočil, da zaradi vode, ki prekriva ceste, ne morejo zagotoviti šolskih prevozov za otroke iz vasi Podlož, Pudob, Šmarata in Kozarišče. Obvozi so urejeni po gozdnih poteh, ki pa niso primerne za šolski avtobus, zato naprošajo starše, da sami poskrbijo za prevoz otrok v šolo, vendar le pod pogojem, če lahko v šolo prispejo varno. V nasprotnem primeru naj otroci raje ostanejo doma.

Voda trenutno zaliva osem objektov, najhuje je v vasi Markovci Izselili so eno osebo, trenutno voda zaliva osem objektov, najhuje je v vasi Markovci. Zaprtih je več lokalnih cest, gasilci ostajajo v pripravljenosti, občani pa si veliko pomagajo tudi med seboj. Ogroženi so tudi zaselki Pudob, Kozarišče in Šmarata.

Vodostaj se zvišuje tudi na Cerkniškem jezeru, a se je tam zviševanje upočasnilo. Trenutni vodostaj na postaji Dolenje jezero je okrog 530 centimetrov in narašča okoli dva centimetra na uro. Hidrologi pričakujejo, da se bo ojezeritev počasi povečevala še v naslednjih nekaj dneh. Cesti med Lazami in Otokom ter med Dolenjim jezerom in Otokom sta neprevozni.

Na Planinskem polju vodostaj počasi narašča, približno en centimeter na uro. Ojezeritev Planinskega polja se bo v prihodnjih dneh povečevala.

Na Cerkniškem obvezno prekuhavanje vode V Cerknici bodo v ponedeljek odprli zbirni center, kamor bodo občani lahko pripeljali kosovne odpadke, je povedal poveljnik tamkajšnje civilne zaščite Jože Turšič. Vodo je na Cerkniškem še vedno potrebno prekuhavati, pitna voda pa je občanom na voljo na tržnici v Cerknici, na sedežu Rdečega križa, v gasilskem domu Cerknica, v Grahovem in Dolenji vasi.

Vodo na Notranjskem morajo prekuhavati tudi odjemalci vodnih sistemov Ilirska Bistrica, Podstenjšek, Planina in Liplje. V Ilirski Bistrici so sicer v soboto razpustili štab civilne zaščite, vendar jim nekaj preglavic še vedno povzroča izvirska voda pri Koritnicah in Baču. Gasilci so morali prečrpavati vodo iz sedmih kleti, gasilci iz Prostovoljnega gasilskega društva Vrbovo pa skrbijo za čiščenje vodotokov.

Na Ljubljanskem barju razmere ustaljene Na Ljubljanskem barju so razmere ustaljene, na Dobrepolju se višina poplavne vode znižuje, reka Rašica se je v zgornjem delu doline vrnila v strugo, prav tako se je voda vrnila v strugo reke Pivke na Pivškem polju. Zaradi dviga nivoja talne vode lahko ponekod pride do dodatnih težav.

Razmere so se umirile tudi na območju Ilovice v Ljubljani, kjer je sinoči popustila pregrada. Proti jutru se je sicer voda dvignila še za štiri centimetre, a ni dodatno poplavljala, je za STA povedal namestnik poveljnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus. Na Ilovici je poplavljenih 11 hiš, v vsej ljubljanski občini pa več deset.

Zaradi zemeljskega plazu ujetih 30 prebivalcev V zadnjih dneh se zaradi obilnih količin vode po državi sprožilo tudi več zemeljskih plazov. Plazovi na severni Primorski za zadaj po navedbah poveljnika regijskega štaba civilne zaščite Sama Kosmača mirujejo. Vendar ostaja zaskrbljenost zaradi napovedi o novih padavinah.

Zaradi zemeljskega plazu nad cesto Žabče-Zadlaz na Tolminskem je ta cesta še vedno zaprta za ves promet. Cesta je sicer očiščena, vendar je na pobočju nad njo še precejšnja količina plazeče gmote, ki lahko vsak trenutek zdrsne na cesto.

Okrog 30 prebivalcev vasi Zadlaz in Tolminske Ravne tako ostaja ujetih, vendar je cesta za interventna vozila vseeno prevozna, je še pojasnil poveljnik civilne zaščite Občine Tolmin Jože Dakskobler.

Vas Kompolje še vedno odrezana od sveta Po poročanju uprave za zaščito in reševanje je bila ponoči vas Kompolje v občini Dobrepolje še vedno odrezana od sveta, voda je še vedno zalivala več kot 30 stanovanjskih hiš, gasilci pa so ves dan prebivalce oskrbovali s hrano in vodo.

Se pa povsod nadaljujeta sanacija in odpravljanje škode. Gasilci, pripadniki civilne zaščite in vojske ter prostovoljci ostajajo na terenu, črpajo vodo iz kleti ter odstranjujejo material, ki ga je raznesla voda.

V Dravogradu spet sirena Dravogradu, kjer so v petek zjutraj zaradi naraščajoče Drave prebivalce s sireno opozorili na nevarnost poplav, so danes dopoldne, prav tako s sireno, preklicali opozorilo za nevarnost. Po podatkih Dravskih elektrarn namreč nevarnosti, da bi Drava poplavila, ni več, navaja uprava za zaščito in reševanje.

Pretok reke Drave je bil danes okoli 14. ure pri hidroelektrarni Dravograd okoli 780 kubičnih metrov na sekundo, kar je okoli polovica petkovega največjega pretoka. Razen ene kleti in nekaj brežine, Drava skupaj s pritokom reke Meže tokrat v Dravogradu ni poplavljala.

Zaradi zadnjih poplav se bo danes je 14. uri na izrednem delovnem posvetu sešla tudi vlada, ki razpravlja o posledicah vodnih ujm, ki so letos že četrtič prizadele državo in povzročile večdesetmilijonsko škodo. Premier Miro Cerar si je v soboto ogledal poplavljena območja in napovedal konkretne preventivne ukrepe, ki bodo v prihodnjem letu ena od prednostnih nalog vlade.

Ne spreglejte