Z namenom širitve in krepitve prostovoljstva v slovenskih bolnišnicah se je v organizaciji Slovenske filantropije in ministrstva za zdravje začel forum o tej vrsti prostovoljnega dela.
Forum poteka pod pokroviteljstvom ambasadorke prostovoljstva Barbare Miklič Türk, ki je na odprtju poudarila, da prostovoljstva ni nikoli dovolj.
Po njenih besedah je prostovoljno delo koristno tako za prostovoljca kot za osebo, ki je deležna pomoči. Pri tem je dejala, da je prostovoljno delo v bolnišnicah zaradi narave dela posebno in poudarila, da je potrebnih še več omenjenemu forumu podobnih srečanj.
"Žal se danes vse več govori o ekonomski vrednosti prostovoljnega dela"
Miklič Türkova je predstavila tudi svoje izkušnje s prostovoljstvom v tujini, predvsem v Združenih državah Amerike. Poudarila je, da prostovoljstvo ni nikoli odveč, in dodala, da težava nastane pri ločevanju med prostovoljnim delom in delom, ki ga je treba plačati.
Težavo je izpostavila tudi predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos, ki je povedala, da se dogaja, da prostovoljci prevzemajo področja dela v bolnišnici, ki bi morala biti plačana. To bo po njenem mnenju v času krize še bolj pogosto. "Žal se danes vse več govori o ekonomski vrednosti prostovoljnega dela," je povedala.
Po njenih besedah se v času krize in pomanjkanju sredstev za določena področja dela v bolnišnicah odpirajo možnosti, da se država znebi svojih odgovornosti, saj to delo prevzamejo prostovoljci.
Problem nesistemskosti
Predsednica Slovenske filantropije je povedala tudi, da je tradicija prostovoljnega dela v bolnišnicah pri nas stara 30 let, vendar je stanje danes slabše kot pred leti. Kot je pojasnila, to prostovoljno delo poteka slučajnostno in ne sistemsko, poleg tega pa je relativno malo interesa za takšno delo. "Število prostovoljcev se drugod šteje v stotinah, pri nas tega ne moremo trditi," je dodala.
Mikuš Kosova je dejala še, da bomo prostovoljno delo v bolnišnicah v Sloveniji še potrebovali, saj smo starajoči se narod. Poudarila je tudi, da se s takšnim delom dvigne kakovost uslug, bodoči zdravstveni delavci, ki so udeleženi v prostovoljnem delu, pa na tak način skrbijo za humanizacijo zdravstva.
Organizatorji foruma zato želijo aktivirati odločevalce na področju zdravstva in strokovno osebje v bolnišnicah za načrtno uvajanje prostovoljstva v bolnišnice.