Sreda, 12. 12. 2007, 13.37
8 let, 7 mesecev
Priporočili EK: Pokojninska reforma in zaposlovanje mladih
Bruselj Sloveniji priporoča dvoje: država mora okrepiti reformo pokojninskega sistema ter spodbuditi aktivno staranje s poudarkom na večji zaposlenosti starejših delavcev, po drugi strani pa mora storiti več za prožnejši trg dela z učinkovitimi storitvami na področju zaposlovanja, predvsem s poudarkom na mladih. Priporočili torej ostajata enaki kot lani, le da se je drugemu priporočilu dodalo še zaposlovanje mladih, so pojasnili v Bruslju. Sicer pa so področja, katerim mora država posvetiti dodatno pozornost, še učinkovita raziskovalna in inovacijska strategija, izboljšanje konkurence na področju storitev, izboljšanje izvajanja ukrepov energetske učinkovitosti ter izvedba ambicioznega načrta za okrepljeno sodelovanje med izobraževalnim sistemom in trgom dela.
Zaposlovanje mladih prestavljeno med glavno priporočilo
Bruselj je ob tem umaknil področja, kjer dodatni napori zaenkrat niso več potrebni. To so predvsem pravice intelektualne lastnine, zagon podjetij, okrepitev vloge Službe za razvoj ter Tehnološke agencije Slovenije. Med temi področji je bilo tudi zaposlovanje mladih, ki je bilo sedaj prestavljeno med glavno priporočilo Sloveniji.
Kljub temu, da je brezposelnost nizka, strukturni izzivi ostajajo. Za Slovenijo se ugotavlja "dober napredek" pri izvajanju nacionalnega programa reform. Slovenija se je sicer soočila s ključnimi problemi, a precejšnji nadaljnji napori so nujni, poudarjajo v Bruslju.
Letos brez dodatnih ukrepov za večjo stabilnost pokojninskega sistema
Eno izmed dveh priporočil se v tem okviru nanaša na reformo pokojninskega sistema ter spodbujanje aktivnega staranja. Poročilo poudarja, da država v letošnjem letu ni uvedla dodatnih ukrepov za večjo stabilnost na področju pokojninskega sistema, čeprav pričakovani višji izdatki v povezavi s starostjo ogrožajo dolgoročno vzdržnost javnih financ. V splošnem je napredek v povezavi z lanskoletnim priporočilom "omejen", ugotavlja poročilo.
Slovenija si je sicer postavila cilj, da bodo njene investicije v raziskave in razvoj do leta 2010 znašale tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), a zadnjih pet let ostajajo na ravni odstotka in pol BDP. Problematično je po mnenju Bruslja tudi doseganje ciljev energetske učinkovitosti ter zniževanja izpustov CO2.
Nadaljnji ukrepi bodo nujni glede prožne varnosti, saj ni dovolj poudarka na že zaposlenih v primerjavi s tistimi, ki niso na trgu dela. Napredka tudi ni pri vključevanju študentskega dela v redno delo, zato ostaja nevarnost, da bo segmentacija na trgu dela ostala in vplivala predvsem na mlade.
Turk: Priporočili sta dobrodošla spodbuda reformnim procesom
Minister za razvoj Žiga Turk in nacionalni koordinator za lizbonsko strategijo je ocenil, da so priporočila Evropske komisije Sloveniji "dobrodošla spodbuda reformnim procesom v Sloveniji", so sporočili iz službe vlade za razvoj.
Glede bolj prožnega trga dela na službi vlade za razvoj poudarjajo, da je prožna varnost osnovni pristop pri izvajanju reform na področju trga dela in da je Slovenija na tem področju dosegla konsenz med socialnimi partnerji, "ki bo prinesel določeno stopnjo ravnotežja med fleksibilnostjo in varnostjo zaposlitve". "Sprejete spremembe delovno pravne zakonodaje bodo vodile v večjo notranjo mobilnost, učinkovitost združevanja povpraševanja in ponudbe po delu, spodbujanje fleksibilnih oblik in organizacije dela, aktivnejšo vlogo zavoda za zaposlovanje pri iskanju zaposlitev v času odpovednih rokov," so prepričani v službi vlade za razvoj.