termometer

Vodstvo Luke in delavci so dosegli dogovor, delo poteka nemoteno od 22. ure naprej.
Na protestnem shodu civilne fronte Vstala Primorska - vstala Slovenija v podporo delavcem Luke Koper se je pred upravno stavbo Luke zbralo okoli 2000 luških delavcev, študentov, predstavnikov sindikatov in drugih gibanj. Kot je razpoloženje množice ujel predstavnik civilne fronte Vstala Primorska Davorin Petaros, so vlado ujeli na laži.
Pred Luko Koper so že zbrani protestniki.
V poslanskih klopeh opozarjajo na gospodarsko škodo zaradi razmer v Luki Koper, pozivajo k dialogu in prevzemanju odgovornosti. Več poslanskih skupin meni, da so shodi v Kopru usmerjeni proti vladi oz. premierju Miru Cerarju, zato ga pozivajo k dialogu, nekateri pa vidijo podobnost z mariborskimi vstajami pred leti, ki so prerasle v vseslovenske.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v odzivu na dogajanje v Luki Koper danes dejal, da je v tem trenutku najbolj pomembno čimprej vzpostaviti delovni proces v Luki. "Pozivam predsednika uprave Luke Koper Draga Matića, da naredi vse, da se delovni proces v Luki Koper čimprej normalizira," je dejal minister.
Ko se bo to zgodilo, pa je treba nemudoma sesti za mizo in razrešiti vsa odprta vprašanja. Slovenija ne more biti talec nesporazumov, ki se odražajo v ogromni gospodarski škodi, je poudaril. "Mesto za reševanje tako težkih vprašanj je miza, za katero sedejo vse zainteresirane strani," je poudaril.
Ozadje dogajanja v Luki Koper kot tudi zadnje spremembe v Slovenskem odškodninskem holdingu (SDH) minister ni želel komentirati.
Proti vhodu v Luko Koper se trenutno vije dolga kolona tovornih vozil.
Delavci Luke Koper bodo tudi danes delali od 9. do 17. ure, privolili pa so tudi v delo zunaj tega časa za "kritično pomemben" tovor.
Delo v Luki Koper od ponedeljka v omejenem obsegu spet poteka, medtem pa delavci vztrajajo pri svojih zahtevah po odstopu ministra Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonje. Popoldne bo pred vhodom v Luko potekal nov množičen shod v podporo luškim delavcem, podoben tistemu prejšnji teden, na katerem se je zbralo več kot 3.000 ljudi.
Pobudniki shoda opozarjajo na navedbe infrastrukturnega ministra Gašperšiča o pripravah prenove koncesijske uredbe in posledično koncesijske pogodbe, iz česar je po njihovem mnenju razvidno, da se na ministrstvu zavzemajo za ustanovitev pristaniške uprave.
"To pomeni konkurenco lastnemu podjetju, podjetju, ki je v lasti državljanov Republike Slovenije. S tem se ogroža poslovanje Luke Koper in zmanjšuje vrednost podjetja, ogroža delovna mesta, prihodnost Obale in cele regije," so zapisali.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.