Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
26. 8. 2011,
7.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

minister

Petek, 26. 8. 2011, 7.19

8 let, 7 mesecev

Potrč: Potrudili se bomo, da gremo do rednih volitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nesmiselno je prejeti zaupnico v DZ in potem iti na predčasne volitve, je bilo po besedah podpredsednika SD Mirana Potrča večinsko mnenje na seji predsedstva SD.

"Cilj je, da se program, ki ga ima vlada, predlaga DZ in tam tudi uveljavi. Če to ne bo mogoče, pa se bo začela razprava o možnih datumih za nove izredne volitve," je dejal Potrč po seji predsedstva SD. Poudarja pa, da se bodo, če bo premier Borut Pahor prejel zaupnico, potrudili vladati do rednih volitev in izpolniti svoje naloge. Končne odločitve o predčasnih volitvah niso sprejeli Če bo to mogoče, danes po Potrčevih besedah nihče ne ve, saj je odvisno od tega, kakšni bodo predlogi in glasovanja v DZ, torej ali bodo prejeli podporo. Pahor je sicer v četrtek napovedal predčasne volitve tudi v primeru, da prejme zaupnico, vendar predsedstvo SD o tem dokončnega stališča ni sprejelo. Potrč: Pahorjeva želja je, da v primeru zaupnice vlada z delom nadaljuje Toda predsednik vlade je predsedstvu SD, tako pojasnjuje Potrč, povedal, da to ni njegova odločitev in da je le povedal, da pozna to možnost, ki je povezana s spremembami ustave. Vendar je Pahorjeva želja, da v primeru zaupnice vlada s svojim delom nadaljuje, ali bo s tem uspela, pa je odvisno od ravnanja poslank in poslancev po izglasovani zaupnici, dodaja podpredsednik SD. Če bodo ključni predlogi podprti in bo razprava potekala v razumnih okoliščinah, vlada lahko pričakuje, da bo opravljala svoje naloge.

Če pa zaupnica v DZ ne bo izglasovana, je po Potrčevih besedah prav, da se postopki, ki jih predvideva ustava, sprožijo čim prej in se razpišejo predčasne volitve v rokih, ki so še ustavno možni.

V SD si želijo, da vlada prejme zaupnico Predsedstvo SD je sicer podprlo Pahorjevo odločitev, da veže zaupnico na predlog novih ministrov. Predlog bo po Potrčevih besedah znan v prihodnjih dneh. V SD si želijo, da bi vlada prejela zaupnico in pričakujejo, da bo takšno tudi mnenje večine v DZ, "saj ima s tem podlago, da nadaljuje s svojo politiko in se uveljavijo tudi nekatere spremembe, ki jih ima vlada pripravljene". Če ne, bo to zanje signal, da tudi v DZ ni podpore nadaljnjemu delu te vlade in bo treba sprožiti znane ustavne postopke, torej predloge za oceno, ali so razmere zrele za predčasne volitve, je pojasnil Potrč.

O ustavnih spremembah bi govorili kasneje Predsedstvo SD sicer vsebinsko ni razpravljalo o ustavnem zakonu, s katerim bi fiksirali datum rednih volitev in s prehodno določbo določili datum predčasnih volitev. Po Potrčevih besedah je prav, da najprej opravijo proceduro, povezano z zaupnico, kasneje pa je treba preko ustave komisije razpoznati, ali obstaja želja, pripravljenost in strokovna utemeljenost, da govorijo o ustavnih spremembah.

Tudi o datumu predčasnih volitev niso govorili, saj so ti povezani z morebitno spremembo ustave, še pravi podpredsednik SD. Kako do volitev priti, se Pahor s strankami in strokovnjaki še posvetuje, vendar so, kot je povedal po četrtkovi seji vlade, najbližje ustavnemu zakonu, s katerim bi določili fiksen datum rednih volitev. S prehodno določbo bi v istem zakonu z dogovorom med strankami določili tudi datum predčasnih volitev.

Kumer: Volitve naj bodo čim prej spomladi Vodja poslancev SD Dušan Kumer je pred sejo predsedstva na vprašanje, kdaj naj bodo predčasne volitve v primeru, da Pahor dobi zaupnico, odgovoril, da čim prej spomladi.

Na vprašanje, kako do predčasnih volitev, če vlada prejme zaupnico, vendar DZ ne sprejme ustavnega zakona, Kumer odgovarja, da "potem to ni možno". "Od marca 2009 se v Sloveniji govori o predčasnih volitvah in tudi če bodo redne volitve po urniku, bodo predčasne volitve, tudi če bodo prihodnje leto septembra," je še dejal.

Imena ministrskih kandidatov še ne bodo znana Pogovori o kandidatih za pet novih ministrov so sicer v polnem teku. Sprva je kazalo, da bodo imena znana že po predsedstvu SD, vendar je premier Pahor po četrtkovi seji vlade napovedal, da bodo pogovore o tem sklenili v začetku septembra.

Največ težav z ministrstvoma za gospodarstvo in javno upravo Največ težav naj bi povzročalo iskanje kandidatov za vodenje ministrstva za gospodarstvo in za javno upravo. Ob špekulacijah predlogov za ministrske kandidate je sicer najpogosteje slišati, da bi ministrstvo za kulturo utegnil prevzeti Jožef Školč iz LDS, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Tamara Lah Turnšek, sicer direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo.

"En človek za 16 ministrstev" Tehnično vodenje ministrstva za notranje zadeve bo sicer začasno prevzel minister za pravosodje Aleš Zalar, ki računa, da bo delo opravljal do okoli 19. septembra, ko naj bi državni zbor potrdil paket novih ministrov. Slednje je naletelo na nekatere očitke. Kumer je na vprašanje, ali gre pri tem po njegovem mnenju za koncentracijo moči ali ne, odgovoril z besedami: "Bojim se, da bo ob kakšnih volitvah en človek prevzel vseh 16 ministrstev".

Med kandidatkami za ministrico za notranje zadeve se je sicer omenjala Darja Lavtižar Bebler (SD), vendar je ta pred sejo predsedstva na vprašanje, ali ji je bilo ponujeno vodenje notranjega ministrstva oziroma ali ga ni sprejela, odgovorila z besedami, da to sedaj sploh ni relevantno.

Med ministrskimi kandidati se omenja tudi Vebra Kot možen ministrski kandidat se je v javnosti večkrat omenjal tudi poslanec SD Janko Veber. Ta je pred sejo predsedstva dejal, da je zagotovo pripravljen sodelovati pri iskanju rešitev za oblikovanje vlade, ki bi imela najširšo podporo v parlamentu in s tem pomagati, "da zagotovimo stabilen potek dogodkov do predčasnih volitev, ki jih bomo poskušali dogovoriti".

Na vprašanje, katero od ministrstev je pripravljen prevzeti, Veber odgovarja, da o tem ne more govoriti. Pogovori potekajo na različnih ravneh, pravi, vendar ga Pahor na razgovor v zvezi s prevzemom kakšnega ministrskega resorja še ni poklical.

Po poročanju POP TV je Pahorjeva favoritka za ministrico za javno upravo vodja vladne pravne službe Ksenija Globokar. Kot eden možnih kandidatov in predlogov LDS za ministra za gospodarstvo se omenja Tomaž Orešič, vendar zaradi "hudih energetskih sporov" ostaja njegova usoda negotova. Za novega ministra za notranje zadeve pa je po poročanju POP TV LDS predlagal nekdanjega poslanca te stranke Branka Janca.

Ne spreglejte