Torek, 3. 11. 2015, 21.20
7 let, 2 meseca
Populistične zablode Mira Cerarja, ki mladim obljublja gradove v oblakih
V sprejemanju je nacionalni stanovanjski program za prihodnje desetletje. Vlada premierja Mira Cerarja ugotavlja, da imajo mladi v Sloveniji omejene možnosti za stanovanjsko osamosvajanje, saj so večinoma zaposleni za določen čas ali opravljajo prekarno delo. Njeni predlagani ukrepi, kako bi za mlade uredila stanovanja:
- mladim posameznikom in družinam bi ponudila finančno ugodnejša stanovanja,
- s cenejšo gradnjo naj bi zagotovila tudi ugodnejša najemna stanovanja za mlade,
- spodbujala bi javno-zasebno partnerstvo med uporabniki stanovanj in stanovanjskim skladom,
- mladi bi imeli možnost najema stanovanj s poznejšim odkupom.
To je nekaj ukrepov, ki jih vlada v okviru resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015–2025 poslancem državnega zbora predlaga v sprejem.
- Vlada nima denarja za takšne finančne spodbude.
- Kje je pri predlaganem nacionalnem programu kriterij pravičnosti: zakaj je stanovanjski problem na primer 30-letnika v najbolj aktivni dobi bolj pereč od stanovanjskega problema na primer upokojenca?
- Starostna meja, do katere bi država mladim pomagala do stanovanj – zakaj se ne bi premaknila na primer na 40 let? Zakaj ne na 50 let? Zakaj pa ne bi potem država poskrbela za reševanje stanovanjskega problema kar vseh državljanov?
- Je res poslanstvo moderne države, da zagotavlja stanovanja za določeno skupino državljanov, tako kot je bila to vizija Stalinove Sovjetske zveze?
- Kakšne posledice za razvoj družbe in države bi povzročila vlada, ker bi s tem dušila mobilnost med ljudmi in jih za vse življenje vezala na lastniško stanovanje?
- Skoraj vse vlade v Sloveniji so napovedovale uvedbo nepremičninskega davka, nobena sicer ni bila operativno sposobna tega davka uvesti, zato preseneča samozavest zdajšnje Cerarjeve vlade, ki se čuti kompetentno na nepremičninski trg poseči z mnogo močnejšimi ukrepi, kot je nepremičninski davek.
- Pri političnih obljubah, da bo "država poskrbela za …" je treba poudariti, da "država" pomeni proračun oziroma državno blagajno, v kateri je toliko denarja, kolikor vanjo vplačamo davkov (za natančnejše prihodke je treba vsekakor omeniti še nekatere druge prilive: vir).