Četrtek, 13. 11. 2014, 12.47
5 let, 7 mesecev
Poplavno ogroženim bosta pomagala Rdeči križ in Zveza prijateljev
Naravne nesreče v zadnjih letih niso usmiljene. Tudi tokratne poplave so naredile ogromno materialne škode, na srečo pa niso terjale smrtnih žrtev. Ob umiku vod v struge bo sledila dolga sanacija, marsikatera družina pa bo nastalo škodo lahko odpravila le s solidarnostjo Slovencev in Slovenk, ki so v preteklih letih pokazali, da niso ravnodušni ob težavah sodržavljanov in radi pomagajo.
"Odsvetujemo množično zbiranje hrane in oblačil, saj bi se lahko ponovil kolaps, ki smo mu bili priča, ko so se ljudje v velikem številu odzvali na pomoč za ljudi v Bosni in Srbiji. Do zdaj smo na cerkniško območje poslali tri vlačilce pitne vode, drugih potreb po hrani pa na prizadetih območjih ni. Pomoč bodo prizadeti potrebovali, ko se bo voda umaknila v struge, in sicer predvsem črpalke in sušilce. Ni pričakovati, da bi za vse to poskrbel Rdeči križ, saj imamo omejena sredstva, je pa dejstvo, da bomo skušali pomagati ogroženim," pravi Plavšič. Dodaja, da bodo morala gospodinjstva v prihodnje očitno poskrbeti tako za črpalke, sušilce kot agregate za primer žleda, kot smo mu bili priča na začetku letošnjega leta.
Ob tem poudarja, da se bodo sodelavci območnih združenj Rdečega križa Slovenije na prizadetih območjih vključili v občinske operativne štabe in šli na teren, da pridobijo podatke o ogroženih družinah in posameznikih, ki potrebujejo pomoč Rdečega križa.
"Načrtujemo zbiralno akcijo za pomoč otrokom, prav tako pa lahko na poplavnih območjih otrokom zagotovimo začasno bivanje v naših počitniških domovih, vendar te naše pomoči za zdaj še niso potrebovali oziroma so presodili, da so otroci še vedno varni v domačih domovih. Ob tem lahko dodam, da zaznavamo povpraševanje po gospodinjskih aparatih, ki jih bomo prizadetim in socialno ogroženim razdelili šele, ko bodo te imeli kam spraviti," pravi Anita Ogulin, ki je prepričana, da se bomo Slovenci spet velikodušno odzvali na vsako prostovoljno akcijo.