Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
13. 2. 2016,
18.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Borut Pahor migranti begunci

Sobota, 13. 2. 2016, 18.19

8 let

Pahor v Münchnu: Treba je ukrepati za mirno rešitev vseh kriz

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0
"Če tisti, ki vidimo svet miren in varen, ne bomo ponudili receptov, da tak tudi ostane, bodo politično moč in vpliv dobili tisti, ki vidijo rešitev problemov v konfliktih," opozarja predsednik Pahor.

Kot je ob robu varnostne konference v Münchnu spomnil predsednik države Borut Pahor, smo se lani "zavedli, da svet proizvaja več problemov, kot jih rešuje, in se osuplo spogledovali s to realnostjo". "Leto dni kasneje vemo, da so stvari še slabše, a pri večini, tudi pri meni, je prevladalo spoznanje, da je toliko bolj treba ukrepati. Ukrepati, da se bo te probleme rešilo po mirni poti."

"Zdaj je naš čas, zdaj je naša odgovornost" "Če tisti, ki vidimo svet miren in varen, ne bomo ponudili receptov, da tak tudi ostane, bodo politično moč in vpliv dobili tisti, ki vidijo rešitev problemov v konfliktih. Zdaj je naš čas, zdaj je naša odgovornost," je opozoril ob robu konference, ki letos nosi zgovoren naslov "Neomejene krize, omejene kapacitete - Šibkost mednarodnega reda". To Pahor sporoča tudi tistim, v rokah katerih je rešitev vojne v Siriji. Osrednje teme razprav v Münchnu so tako številne krize, s katerimi se soočata svet in Evropa - od begunske in migrantske v Evropi do kriz v Siriji in Ukrajini, pa grožnje terorizma, podnebnih sprememb, nevarnih epidemij in še česa.

Pahorja je vznemirila izjava ruskega premierja Glede današnjega opozorila ruskega premierja Dmitrija Medvedjeva o novi hladni vojni med Rusijo in Zahodom je Pahor dejal, da ga je "tako kot mnoge druge vznemirila". Medvedjeva je sicer Pahor kasneje povprašal, ali se mu res zdi upravičena, in odgovoril mu je, da vendarle misli, da se še nismo znašli v tej situaciji. "Jaz sem rekel, da upam, da se tudi ne bomo. In dejal sem mu, da se mi zdi uporaba te izjave zelo neposrečena. Ker to je kot kitajski pregovor: riž lahko vržeš po tleh in ga pobereš, besede, ki jih vržeš v prostor, pa ne moreš več vzeti nazaj. To je rekel, to danes odmeva in mislim, da konferenco, ki se sicer trudi biti konstruktivna, to postavlja korak nazaj," je povedal Pahor.

Nadaljevanje sirske vojne pomeni nadaljevanje begunskega toka Ob omenjeni izjavi Medvedjeva so münchensko konferenco zaznamovala predvsem medsebojna obtoževanja vpletenih v sirski konflikt, tudi potem ko so svetovne sile v noči na petek prav v bavarski prestolnici dosegle dogovor o prekinitvi sovražnosti v Siriji v tednu dni. "To je verjetno prva lastovka, ki pa še ni prinesla pomladi. Da bi se kaj bistvenega spremenilo v Siriji, bo potrebno veliko več dela in veliko več politične volje na vseh straneh za tak dogovor. Slovenija pozdravlja vse te napore in ocenjuje, da je čas bistvenega vprašanja, nenazadnje tudi zaradi naših neposrednih interesov. Nadaljevanje sirske vojne pomeni nadaljevanje begunskega toka in soočanje s konsekvencami, ki so zaenkrat glede tega nepredvidljive," je glede tega dogovora danes povedal Pahor.

"Naši otroci si take prihodnosti ne zaslužijo" Na vprašanje, kdo bi moral glede Sirije bolj popustiti, Zahod ali Rusija, je predsednik predvsem opozoril, da "je razkazovanje moči že obsoletno in ga je čas prerasel". Zato Slovenija z vsakim sogovornikom poudari predvsem, da naj raje vsi naredijo korak nazaj, če je to potrebno, da bi se nato skupaj naredilo dva koraka naprej. "Mislim, da sta mednarodni mir in varnost ogrožena. Zaenkrat je še vedno dovolj manevrskega prostora za diplomacijo. Če se bo politika izgubljala v razkazovanju moči, pa bo zapravila priložnost, da probleme reši pravočasno (...) Zaenkrat je za tiste, ki podpiramo mir, še čas. Če ne bomo uspeli mi, bodo prišli tisti, ki vidijo priložnost v vojni. Mislim, da si naši otroci take prihodnosti ne zaslužijo," je dejal.

Slovenija mora biti z Nemčijo in Francijo Tako kot nekateri drugi voditelji v bavarski prestolnici je tudi slovenski predsednik danes razmišljal tudi o prihodnosti Evropske unije, saj se ta že nekaj let sooča z vrsto različnih kriz, trenutno je v ospredju begunska, ki ogrožajo njeno enotnost. Kot je spomnil Pahor, je osebno velik privrženec poglobitve EU in govori celo o "združenih državah Evrope" ter je že večkrat poudaril, da mora biti Slovenija v uniji, razdeljeni na unijo prve in druge hitrosti, v skupini prve hitrosti, v kateri sta tudi Nemčija in Francija. Opozoril je, da EU morda že kmalu ne bo več takšna, kot je danes. "Upajmo, da bo še vedno mirna, a po mojem se bo začela razvrščati v skupine držav in Slovenija mora biti skoraj za vsako ceno v tisti skupini držav, ki so najbolj povezane, to je v našem najbolj neposrednem interesu," je dejal.

Ne spreglejte