Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 4. 2012,
13.36

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 4. 2012, 13.36

9 let, 2 meseca

Okrožnica je lahko le ministrovo pričakovanje!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Okrožnica "superministrstva" nima nobene pravne podlage, lahko je le pričakovanje ministra.

To opozarja redna profesorica delovnega in socialnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Polonca Končar.

Kot smo že poročali, je "superministrstvo" za izobraževanje, znanost, kulturo in šport vsem vrtcem, osnovnim, srednjim in glasbenim šolam v petek poslalo okrožnico, s katero narekuje, kako ravnati ob napovedani stavki javnega sektorja, ki bo v sredo. Pričakovano je okrožnica povzročila val nezadovoljstva in ogorčenja med člani več kot dvajsetih sindikatov v javnem sektorju, ki se pripravljajo na za sredo napovedano stavko. Prvi pogajalec sindikatov in vodja sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj je okrožnico označil kot ustrahovanje in zavestno zavajanje s strani ministrstva.

Okrožnica je lahko le pričakovanje ministra Turka Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk z okrožnico lahko pojasnjuje, kaj on osebno pričakuje na stavkovni dan (v sredo), seveda pa to pričakovanje ne more imeti zakonske podlage, meni redna profesorica za področje delovnega in socialnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Polonca Končar. Vsekakor gre pri ministrovem mnenju lahko za njegovo osebno pričakovanje. Glede morebitnih omejitev stavke v izobraževalnem sistemu (vzgoja in šolstvo) Končarjeva to razume kot način uresničevanja pravice do stavke za vzgojno-izobraževalni sektor, tako organi nadzora v mednarodni organizaciji dela (ILO) kot tudi v Svetu Evrope pojasnjujejo, ko gre za evropsko socialno listino, da je treba javne službe, tudi šolstvo (izrecno omenjajo v teh mednarodnih organizacijah), interpretirati zelo restriktivno. To pomeni, da naj za njih ne veljajo omejitve glede načina uresničevanja pravice do stavke, opozarja pravna strokovnjakinja.

Končarjeva: Ni pa tako samoumevno, da bo stavka plačana … Glede plačila stavke pa je Polonca Končar prepričana, da ni tako samoumevno, da bo stavka plačana. "Ne obstaja noben avtomatizem, zato ni samo po sebi umevno, da bo napovedana stavka res plačana po zakonu," poudarja profesorica za delovno in socialno pravo z ljubljanske Pravne fakultete. Tudi ni predvideno nadomestilo plače v času stavke, razen v primerih, ki so določeni v kolektivnih pogodbah ali tudi v zakonu o stavki. Kolektivne pogodbe o teh primerih govorijo, ko gre za kršitve kolektivne pogodbe, v aktualnem primeru pa sama napoved spreminjanja zakonodaje (vladna napoved), ki lahko poseže v pravice zaposlenih, še ne pomeni kršitve kolektivnih pogodb, meni Polonca Končar.

Če bodo izpolnjeni vsi pogoji za stavko, bo zakonita? Stavka bo zakonita, če bodo izpolnjeni vsi pogoji za stavko (pravočasna napoved stavke, pa seveda vse stavkovne zahteve …). "Sicer dopuščam možnost, da v kateri od dejavnosti v javnem sektorju glede stavke vse ne bi bilo izpeljano tako, kot bi moralo biti, ampak o tem bo na koncu odločalo sodišče in nihče drug. Če bo država (vlada) izpodbijala zakonitost stavke, bo odločitev o tem v rokah pristojnega sodišča."

Ne spreglejte