Odbor za delo je na seji podprl sklep, da vlada preuči možnosti ponovnega razpisa za ponudnike študentske prehrane ter vladi predlagal, naj pripravi pregled položaja študentske populacije.
Člani odbora niso podprli sklepa SDS, naj vlada preuči zakonske možnosti za mehanizme, ki bi preprečili neupravičeno zvišanje cen bonov.
Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo vladi predlagal preučitev pripomb in predlogov s seje odbora, ki naj jih upošteva pri pripravi sprememb zakonodaje na področju študentske problematike.
SDS: Enormni dvigi cen so neupravičeni
Odbor sicer ni soglašal s predlogom SDS, naj vlada preuči možnosti o ustreznih mehanizmih, ki bodo preprečili neupravičeno dviganje cen študentskih bonov, o čemer je odbor tudi razpravljal večino časa. Kot je povedala Alenka Jeraj (SDS), so "enormni dvigi cen - pri nekaterih ponudnikih celo do 70 odstotkov - neupravičeni". Koalicijski poslanci s tem niso soglašali, češ da predlog ni bil utemeljen niti argumentiran, po mnenju nekaterih pa dvig cene opravičuje tudi višja kakovost hrane.
Višina subvencije bonov zakonsko določena
Koalicijski poslanci in tudi vladni predstavniki so med drugim pojasnili, da je višina subvencije študentskih bonov zakonsko določena in je ni moč spreminjati. Menijo tudi, da je treba študentom prepustiti prosto izbiro ponudnikov in hrane, pri čemer se lahko odločijo za cenejše ali dražje ponudnike. Nekateri opozicijski poslanci so pri tem opozorili na smiselnost študentskih bonov, če naj bi "študentsko prehrano in študente prepustili prostemu trgu".
"Kriza bo zadela tudi študente"
Majda Potrata (SD) je v razpravi izpostavila celosten položaj študentov. Po njenih besedah je bila današnja razprava postavljena v kontekst varčevalnih ukrepov vlade v času gospodarske krize, vendar obenem pojasnila, da cene študentskih bonov niso del tega paketa. "Res pa je, da bo kriza zadela tudi študente," meni Potrata, ki je med opravičenimi razlogi za dvig cen navedla tudi višjo kakovost hrane.
Zorn: Boni so socialni ukrep za zaščito študentov
Aleksander Zorn (SDS) je opozoril zlasti na gospodarsko krizo. Po njegovem mnenju pa minister za delo Ivan Svetlik ne razume bistva študentskih bonov, ko govori o večji ponudbi prehrane. "Študente ste predali trgu; lahko so lačni, lahko jejo kruh. Boni niso tržni, ampak socialni ukrep za zaščito študentov," je opozoril Zorn.
Kot je dejal Vito Rožej (Zares), razume "ogorčenje študentov, da je bila zadeva medijsko pretirano izrabljena. Sistem deluje dobro, recesija pa ni krivda ne zakona niti njegovih izvajalcev". Po njegovem mnenju ne gre ponudnikov hrane omejevati zaradi same cene, saj "so študentje odrasli ljudje in sami odločajo, kje bodo jedli".
O problematiki spregovoril tudi minister za delo Ivan Svetlik
Po prepričanju Roberta Hrovata (SDS) se ne bo veliko spremenilo, "dokler bodo v študentski organizaciji kimali ministru". Poudaril je , da ni smiselno govoriti o tem, kar je bilo, saj je danes, v gospodarski krizi, položaj drugačen.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je pri tem izpostavil dilemo možnosti regulacije bonov ali prepuščanje trgu. "Je tudi dilema, kakšno bo ravnotežje med javnim interesom in paternalizmom. Študentom moramo prepuščati presojo kakovosti in izbire hrane," je odgovoril minister.
Presečnik: Zagotavljati je potrebno predvsem zdravo prehrano
Po mnenju Jakoba Presečnika (SLS) je treba študentom zagotavljati predvsem zdravo prehrano. Opozoril pa je na širšo problematiko študentov, Dejan Levanič (SD) pa je pozval k skupnim rešitvam in predlagal uvedbo elektroniziranega bona za študentsko prehrano.
Na očitke o zastopanosti študentov je predsednik odbora za socialo in zdravstvo na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) Andrej Božič odgovoril z besedami, da v ŠOS predstavljajo vse študente, gostince pa so že pozvali k znižanju cen bonov.
Tudi minister za socialo in zdravje v Študentski organizaciji univerze v ljubljani (ŠOU) David Božič je zanikal, da bi bili premalo aktivni pri zagovarjanju študentov. "Zagotovim lahko, da bomo na strani študentov, ne na strani ene ali druge vlade," je še poudaril ter pozval k podpori sistema elektronskega bona za prehrano študentov.
Študentski predstavniki so sicer pred glasovanjem na koncu seje odbora umaknili sklep, naj vlada preuči možnosti uvedbe elektronskih študentskih bonov, saj ima ta sistem že zakonsko podlago.