Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
2. 11. 2012,
10.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

radar Maribor

Petek, 2. 11. 2012, 10.48

8 let, 8 mesecev

O radarjih na mariborskem mestnem svetu 12. novembra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mariborski mestni svet bi se moral na zahtevo opozicije danes zbrati na izredni seji in razpravljati o radarjih za merjenje hitrosti na cestah, ki so močno razburili javnost.

A so sejo na občini tik pred zdajci prestavili na 12. november, ker naj bi opozicija ne pripravila ustreznega gradiva.

Predlagajo, da se določi začasni moratorij na izvajanje sistema Po neuspelem poskusu, da se o problematiki spregovori na prejšnji seji mestnega sveta, je dvanajsterici opozicijskih mestnih svetnikov na čelu s SD uspelo z zahtevo za sklic izredne seje. Predlagajo, da se določi začasni moratorij na izvajanje sistema do uskladitve projekta z zakonodajo, zadevo pa naj preučita tudi komisija za preprečevanje korupcije in računsko sodišče, predvsem kar zadeva sklepanje javno-zasebnega partnerstva.

Župan Franc Kangler je na začetku tega tedna sklical sejo za današnji dan. A tri ure pred predvidenim začetkom seje so z občine poslali sporočilo, da je seja prestavljena na 12. november. Kot so pojasnili, predloženo gradivo ni primerno in sprejemljivo za obravnavo na izredni seji, zato ga morajo predlagatelji še dopolniti.

Sprejeli sklep, da gradivo ni primerno in sprejemljivo za obravnavo na izredni seji V torek sta se s predlaganim gradivom seznanila mestni odbor za komunalne in gospodarske javne službe in odbor za finance. "Oba odbora sta sprejela sklep, da gradivo ni primerno in sprejemljivo za obravnavo na izredni seji. Tudi nadzorni odbor je na predloženo gradivo podal enako stališče, in sicer da le-to ni primerno za obravnavo na omenjeni seji, ob tem pa pozval občane in sredstva javnega obveščanja, da pokažejo več strpnosti za uvedbo avtomatiziranega nadzora prometa," so v sporočilu za javnost zapisali na občini.

Avtomatsko detekcijo hitrosti vozil v Mariboru so začeli izvajati 16. oktobra in v samo 36 urah zabeležili 5000 prekrškarjev. Prvi prekrškarji naj bi v teh dneh prejeli obvestila s položnicami, pri čemer se kazni za prekoračitev hitrosti gibljejo od 40 do 1200 evrov. Že vse od njihove postavitve pa se vrstijo spletni pozivi k ukinitvi tega sistema in celo vandalizem.

Številni prepričani, da je sistem namenjen predvsem pobiranju denarja Številni so prepričani, da je sistem namenjen predvsem pobiranju denarja. Na občini po drugi strani poudarjajo, da je bil sistem uveden izključno z namenom varovanja varnosti v cestnem prometu, saj je bila hitrost na mariborskih cestah velikokrat prekoračena.

Pol ure pred današnjim začetkom seje mestnega sveta naj bi pred sedežem občine potekal protest s prižiganjem sveč. Na družbenem omrežju Facebook je namreč pred prazniki zaokrožila pobuda članov skupine, ki zaradi postavitve radarjev poziva župana Kanglerja k odstopu. Ta po poročanju časnika Večer šteje že več kot 5300 podpornikov. Nekaj sveč je pred občinsko stavbo zagorelo že v četrtek, a jih je varnostnica takoj umaknila.

Obstaja sum naknadnega spreminjanja dokumentov? Opozicija v mariborskem mestnem svetu je preložitev izredne seje označila za neupravičeno in v neskladju s poslovnikom mestnega sveta. Obenem je zahtevala, da župan Franc Kangler še danes javnosti predstavi vso dokumentacijo v zvezi s spornimi radarji, saj naj bi obstajal sum naknadnega spreminjanja dokumentov. Na občini očitke zavračajo.

"Ostaja resen v dvom v zakonitost celotnega projekta. Bojimo se, da je razlog za preložitev izredne seje v tem, da želi vodstvom Mestne občine Maribor prilagoditi ali na novo vzpostaviti manjkajočo dokumentacijo, ki v projektu manjka. To se nanaša predvsem na investicijski program, za katerega bi moral biti po sklepu mestnega sveta zadolžen in ga sprejeti župan," je v izjavi za medije v Mariboru povedal poslanec SD Matevž Frangež.

Župana Kanglerja je skupaj z mestnimi svetniki SD in LDS ter samostojnima svetnikoma Gregorjem Jagrom in Janjo Vidmar pozval, da še danes javno objavi vso dokumentacijo, ki je vezana na projekt nadgradnje in avtomatizacije cestnega prometa v Mestni občini Maribor (MOM), še posebej pa pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu s podjetjem Iskra sistemi.

Pobudniki izredne seje s prvopodpisanim svetnikom SD Antonom Gačnikom so nameravali na seji predlagati, da se določi začasni moratorij na izvajanje sistema do uskladitve projekta z zakonodajo. Prav tako naj bi predlagali, da zadevo preučita komisija za preprečevanje korupcije in računsko sodišče.

"Potrebno je umiriti razmere, umiriti ta močan javni revolt zoper radarje" "Še enkrat apeliramo na vse politične sile: potrebno je umiriti razmere, umiriti ta močan javni revolt zoper radarje in edini način, da to dosežemo, je moratorij in umirjen čas, da pristojne državne institucije ugotovijo, ali je ta projekt zakonit ali ne," je danes ponovil Frangež. "Vladajoča koalicija očitno izrablja vse mehanizme za to, da se ne pride do tega nujno potrebnega javnega soočenja o tem projektu," je dodal.

Na občini očitke zavračajo. "Kategorično zanikamo namigovanja o prirejanju dokumentacije in je žaljivo od mestnih svetnikov, da v javnosti vzbujajo dvome o nezakonitem prirejanju dokumentacije s strani javne ustanove. Kot smo že večkrat povedali, je bila pogodba v pregledu tudi pri informacijski pooblaščenki, prihodnji teden pa je v načrtu novinarska konferenca, na kateri bo predstavnikom medijev omogočen vpogled v pogodbo," so pojasnili na občini.

Ponovno so tudi postregli s statistiko, ki kaže, da je bilo v drugi polovici oktobra v Mariboru zaznanih 27.400 prekoračitev hitrosti, s tem da se število od začetka delovanja novih radarjev do danes niža.

Ne spreglejte