Četrtek, 23. 6. 2011, 16.19
8 let, 8 mesecev
Novo poglavje v slovensko-maroških gospodarskih odnosih?
Predstavili so tudi možnosti za gospodarsko sodelovanje, investicijske priložnosti in proces demokratizacije, ki poteka v tej severnoafriški državi.
Kot je poudaril, Maroko uživa napreden status v okviru evropske sosedske politike, kar mu omogoča krepitev političnega dialoga z EU, pa tudi poglobitev sodelovanja na različnih področjih, pri katerih ima Maroko iste interese kot članice unije, na primer pri vprašanju migracij, podnebnih sprememb in energetski politiki. Na področju varnosti je Maroko partner zveze Nato, s katero vodi politični dialog in izvaja skupne vojaške vaje, je navedel.
Častni konzul Maroka v Sloveniji Janez Škrabec pa je dejal, da je Maroko pomemben dejavnik stabilnosti v Sredozemlju. Modra politika, članstvo v vseh pomembnih mednarodnih in regionalnih organizacijah ter tesno sodelovanje z EU in zvezo Nato Maroku zagotavljajo trden položaj na mednarodnem prizorišču, je poudaril.
Škrabec je še dejal, da v Sloveniji razumemo in podpiramo prizadevanja Maroka za demokratične reforme. "Verjamemo, da je to tudi v interesu EU, zato bomo iskali podporo tudi med drugimi članicami EU," je zagotovil.
Kralj bo ostal uradni voditelj države s 36 milijoni prebivalci, še vedno bo "nedotakljiv", ne bo imel več "svetega" statusa. Prav tako ne bo več mogel svobodno izbirati predsednika vlade, temveč ga bo moral imenovati iz stranke, ki bo na volitvah zbrala največ sedežev. Predlog ustave je oblikovala posebna ustavna komisija, v kateri so bili predstavniki strank, sindikatov, nevladnih organizacij in civilne družbe.