Četrtek, 22. 12. 2022, 14.58
1 leto, 11 mesecev
Slovenski škofje priznali: Očitno je šlo za zlorabe. Duhovne, fizične in tudi spolne. #video
"Z veliko žalostjo in prizadetostjo spremljamo razkrivanje raznovrstnih zlorab patra Rupnika, ki so se dogajale daljše obdobje in za katere smo aktualni slovenski škofje izvedeli iz objav v medijih v zadnjem času," je danes zlorabe in nasilje patra Marka Ivana Rupnika na novinarski konferenci komentiral novomeški škof in predsednik SŠK Andrej Saje.
"Potem ko so jezuitski predstojniki v Rimu potrdili verodostojnost dejstev, obsojamo vsa Rupnikova čustvena, spolna, duhovna nasilna dejanja ter hudo zlorabo zakramenta sprave," je v imenu vseh slovenskih škofov poudaril škof Saje in dodal, da slovenski škofje podpirajo jezuite pri njihovem prizadevanju za iskanje resnice in pravičnosti.
"V zadnjih tednih smo bili iz medijev z zlorabami patra Marka Ivana Rupnika seznanjeni tudi škofje, ki smo povezani v Slovensko škofovsko konferenco (SŠK)," je na konferenci povedal Saje.
Škofje po razkritjih opozarjajo, da žrtve nikoli niso krive in da so na strani žrtev, ki jim izražajo sočutje in bližino ter se zavezujejo, da jim bodo po svojih močeh pomagali. Želijo stati ob strani tudi širši skupnosti in obžalujejo, da so "nedopustna dejanja ostala prikrita toliko let ter da so povzročila trpljenje žrtvam in njihovim bližnjim".
"Obžalujemo opustitev dolžnih ravnanj odgovornih in prikrivanje dejstev spolnega in duhovnega nasilja ter zlorabe moči in avtoritete, pa ne le v primeru patra Rupnika, ampak tudi v vseh drugih primerih, ki so se zgodili v Sloveniji ali kje drugje," je povedal Saje.
"Žal nam je, da žrtve desetletja niso bile zares slišane"
"Žal nam je, da žrtve desetletja niso bile zares slišane," je v imenu slovenskih škofov še povedal škof Saje. Vse prosijo, da prijavijo druge morebitne zlorabe in nasilje.
"Vsaka zloraba duhovne moči in avtoritete za izvajanje nasilja nad drugimi podrejenimi osebami je nedopustna in je zavržno dejanje," je poudaril Saje in dodal, da se zavzemajo za večjo transparentnost in ničelno toleranco do fizičnega, psihičnega, spolnega in duhovnega nasilja. Čeprav so nekatera dejanja s cerkvenopravnega vidika zastarala, so vedno zavržna in vredna obsodbe, je dodal Saje.
"Zavezujemo se, da bomo z večjo pozornostjo spremljali dogajanje v naših cerkvenih skupnostih in da v prihodnje osebe, ki imajo v Cerkvi kakršnokoli vodstveno vlogo, ne bi zlorabljale avtoritete," je dodal Saje.
Škofje: Ločevati je treba med Rupnikovim opusom in njegovimi dejanji
"Novica je šokirala slovensko in svetovno javnost. Poznali smo ga kot umetnika in pronicljivega voditelja, ki je zaznamoval veliko življenj in skupnosti," je nadaljeval Saje.
"Gre za preizkušnjo vere in zaupanja v Boga," je dejal Saje in sklenil, naj bodo ta dejanja povod za očiščenje in prenovo Cerkve.
Škofje prosijo, da ljudje ločujejo med Rupnikovimi deli in opusom ter med njegovimi dejanji.
Saje je dodal, da je zadeva sicer zastarala, a si želijo, da se te stvari odkrije do konca. Nekatere zlorabe naj bi se ponavljale tudi v zadnjih letih, zato te stvari po Sajetovih besedah še niso zastarale.
Saje: Gre za travmatične izkušnje
Saje je dodal, da so bile v primeru Rupnika zlorabljene odrasle osebe, a bo raziskava pokazala, za kaj gre.
"Očitno je šlo za zlorabe in manipulacije tako duhovne, fizične, najbrž tudi spolne, ne vemo, preiskava pa bo to pokazala," je povedal škof Saje in dodal, da je ljudem o zlorabah težko govoriti, ker gre za travmatične izkušnje. "Absolutno pa podpiramo, da se te zadeve preišče, da se zadevi pride do konca in da se storilca tudi ustavi," je še povedal Saje.
"Povprečna starost prijaviteljev, ki so bili zlorabljeni kot mladoletni, je 53 let," je povedal Saje, ki se je v različnih postopkih že srečal z mnogo žrtvami zlorab in ga je ta novica o zadnjih zlorabah zelo prizadela.
"Ne vem, kaj je v začetku devetdesetih letih prišlo na nadškofijo oziroma v roke nadškofa Šuštarja, v arhivu ni ničesar," je o tem, da naj bi takratni nadškof Šuštar že prejel določene prijave o Rupnikovih zlorabah, povedal nadškof Zore. Dodal je, da v zdajšnjem času razen elektronskega pisma, ki je bilo njim poslano v vednost, ni bilo nobene prijave ali česa podobnega.
"Nadškof Šuštar nikoli z nobenimi besedami ali znamenji ni dal vedeti, da bi se v tej skupnosti dogajalo karkoli zlega. Po eni strani je bil molčeč, očitno je vedel za to, nimamo pa o tem nobenih zapisov. Pred tridesetimi leti so bila merila presojanja v družbi in Cerkvi bolj nedorečena. Verjetno pa je takrat ukrepal na kakšen svoj način," je povedal Saje, ki je bil pri nadškofu Šuštarju tajnik med letoma 1994 in 1997.
"Sam sem bil zelo presenečen, kako hitro se je začelo odkrivati sile v ozadju," je na poročanje medijev o domnevnem razkolu škofov in struj v ozadju, ki naj bi želele razdreti skupino slovenskih škofov, povedal nadškof Zore.
Ob tej novici in zlorabah je prizadeta širša skupnost, tako laiki kot intelektualci, ne samo žrtve, ki so bile zlorabljene, je dodal Saje.
35