O ravnanju tožilke, ki je na Facebooku izrazila mnenje o primeru koroške deklice, ki ga je pred premestitvijo v Velenje vodila, se je izrekel tudi generalni tožilec Zvonko Fišer, poroča Dnevnik.
Velenjska tožilka Aleksandra Štiblar je namreč na socialnem omrežju Facebook pred časom zapisala, da ji je zaradi odločitve svojih nekdanjih kolegov, ki so ovadbe zaradi domnevne spolne zlorabe otroka zavrgli, slabo. Kot piše Dnevnik, je generalni državni tožilec Zvonko Fišer njeno ravnanje ocenil kot neprimerno, vendar pa kljub kršitvi profesionalnih standardov zoper njo ne bo ukrepal. Na vrhovnem državnem tožilstvu so pojasnili, da zato, ker se "državna tožilka zaveda neprimernosti svoje izjave in jo obžaluje". Velenjska tožilka je na dopustu, zato od nje nismo uspeli dobiti dodatnih pojasnil o zadevi.
Očeta ni bilo na sodišče
Včeraj bi na slovenjgraškem okrožnem sodišču morali zaslišati priče v primeru očeta koroške deklice, ki je od 22. junija v mariborskem priporu. A je dvanajst prič prišlo zaman. Na sodišče namreč ni prišel oče koroške deklice. Razlog: ker je čas dopustov, v mariborskem zaporu niso našli prostih pravosodnih policistov, ki bi Korošca spremljali na poti v Slovenj Gradec, je za SiOL povedal Matic Munc iz Svetovalnice Akcija!, ki je tudi ena od prič.
Sodišče: pripornik se ni pravočasno odločil za prisotnost na zaslišanju
A z vrhovnega sodišča odgovarjajo, da je sodišče pripornika obvestilo o zaslišanju prič pred preiskovalnim sodnikom 14 dni pred samim narokom, vabilo pa je bilo vročeno prek uprave zapora. "Udeležba pripornika pri tovrstnih zaslišanjih ni nujna ali obvezna, ima pa pravico, da se jih udeleži," je zapisal Gregor Strojin z vrhovnega sodišča. "V tem primeru bi moral o svoji želji glede udeležbe pravočasno seznaniti upravo zaporov oziroma sodišče, kar priporniki praviloma tudi storijo, saj je to njihova odločitev in praviloma v njihovem interesu. V konkretnem primeru je bilo to storjeno šele na dan zaslišanja, ki je bilo razpisano za 8.30 uro zjutraj, kar pa lahko le težko opredelimo kot pravočasno. Tudi zagovornik pripornika je sodišče z željo po prisotnosti sodišče seznanil tik pred samim zaslišanjem, in ne prej, kar bi sodišču omogočilo pravočasno izdajo ustrezne odredbe upravi zaporov," je še dodal Strojin.
Sodišče je zaradi želje po udeležbi pripornika zaslišanja prič prestavilo na danes. Po naših informacijah bo kmalu znana tudi odločitev vrhovnega sodišča o tem, ali bodo očetu koroške deklice pripor podaljšali ali odpravili.