Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
17. 4. 2014,
16.46

Osveženo pred

4 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Peter Reberc zloraba položaja veleposlanik

Četrtek, 17. 4. 2014, 16.46

4 leta, 7 mesecev

Nekdanjega veleposlanika Reberca na sodišče ni bilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča bi zaradi domnevne zlorabe položaja danes moral sesti nekdanji veleposlanik v Madridu Peter Reberc, a ga na sodišče ni bilo.

Predobravnavnega naroka se tako ni udeležil ne on ne njegov zagovornik Milan Krstič, sodnica Lea Habjanič pa je predobravnavni narok kljub temu opravila. Reberc je namreč podal ugovor na obtožnico, kar pomeni, da krivde ne priznava.

Reberc izostanka ni opravičil A je vprašanje, kako se bo sploh branil. Znano je namreč, da je predobravnavni narok namenjen tudi temu, da se obdolženi izjavi, ali morda izloča sodnico ali bi želel, da mu sodi sodnik posameznik ali pa senat, prav tako pa mora podati vse dokazne predloge. Ne obdolženi ne zagovornik namreč svojega izostanka nista opravičila, predlaganje dokaznih predlogov v poznejših fazah postopka pa je mogoče le, če obdolženi dokaže, da iz utemeljenih razlogov teh predlogov ni mogel podati na predobravnavnem naroku.

Država od Reberca terja dobrih 17 tisoč evrov Kaj obtožnica Rebercu očita tokrat, nismo izvedeli, je pa državni pravobranilec v tem kazenskem postopku priglasil dva premoženjsko pravna zahtevka. Po prvem, ki ga je država vložila januarja 2101, od Reberca zahteva dobrih 4400 evrov zaradi neupravičenega plačila letalskih vozovnic in odtujitve trdih diskov računalnika. Drugi zahtevek so vložili januarja letos, in sicer v višini dobrih 13 tisoč evrov, ko naj bi šlo za neke sporne hotelske nočitve.

Po kazenskem zakoniku mu za očitano kaznivo dejanje grozi od treh mesecev do pet let zapora.

Reberc od države pa 76 tisoč evrov Naj spomnimo, da je sicer Reberc v več sodnih postopkih. Februarja letos se je končala pravda, s katero Reberc od države zahteva 76 tisoč evrov odškodnine.

Povod za tožbo je bil izredni nadzor upokojenega diplomata Petra Toša februarja 2009, ko je Reberc še bil na položaju veleposlanika v Madridu. Po tistem, ko so v javnost prišle govorice, da z denarjem davkoplačevalcev ravna prekomerno razsipno, je takratni zunanji minister Samuel Žbogar v Madrid poslal nadzornika.

Reberc se v tožbi pritožuje, da je Peter Toš presegel svoja pooblastila, ko ni pregledal le prostorov veleposlaništva, temveč tudi njegovo rezidenco, torej prostor, kjer je Reberc živel s svojo družino.

Toševo početje naj bi tako pomenilo kršitev nedotakljivosti stanovanja, kršitev pravic do njegovega osebnega dostojanstva in varnosti ter pravic do zasebnosti in osebnostnih pravic. S Toševim pregledom madridske rezidence se je končala tudi Reberčeva diplomatska kariera, v kateri je kot veleposlanik deloval od leta 2007 pa vse do odpoklica leta 2010.

Odpoved je bila utemeljena O izredni odpovedi delovnega razmerja, ki ga je doletela 4. oktobra 2010, se je medtem izreklo tudi ljubljansko delovno in socialno sodišče, ki je presodilo, da je bila odpoved zakonita in utemeljena.

Pogojna za orožje Na okrajnem sodišču v Ilirski Bistrici je bil lani pravnomočno obsojen na dva meseca zaporne pogojne kazni s preizkusno dobo enega leta zaradi nezakonitega nošenja orožja.

Ne spreglejte