Torek, 17. 5. 2011, 13.29
8 let, 8 mesecev
Naših poslancev skoraj ne moremo kaznovati za neopravičeno odsotnost
Poslanke in poslanci so se dolžni udeleževati sej DZ in njegovih delovnih teles ter sodelovati pri delu in odločanju. Pa koga res zanima, ali so sploh prisotni in zakaj niso?
Prav tako se ne šteje, da je bil poslanec neopravičeno odsoten, če je bil prisoten na več kot polovici glasovanj.
Nihče vsakič ni bil ugotovljeno neopravičeno odsoten. Po trikrat je bilo neopravičeno odsotnih šest članov SDS, dva člana SNS, en član SD in Franc Pukšič, ta je med mandatom prestopil iz SDS v SLS.
Če je za opozicijo neopravičena odsotnost razumljiva, saj večkrat seje obstruirajo tudi nenapovedano, pri tem izstopa poslanec SD in župan Gornje Radgone Anton Kampuš, edini član koalicije, ki je bil ugotovljeno neopravičeno odsoten več kot dvakrat.
Ali v desetih minutah ne more priti iz pisarne do dvorane? "Vprašanje, kaj se zgodi v teh desetih minutah. Enkrat so kolegi iz SDS nenapovedano zapustili dvorano, ni bilo sklepčnosti in to je to."
Iz poslanske skupine SD so sporočili, da niso "v vlogi policista, temveč mora biti vsak poslanec sam sebi policist in vestno opravljati svojo funkcijo in naloge, ki so z njo povezane". Kampuš je poudaril, da "sem sicer eden izmed tistih, ki so bili na vseh sejah, tako v DZ kot v vseh svojih komisijah".
"Prav je, da neopravičeno odsotnost ugotavljamo. Če si poslanec, moraš biti prisoten," je komentiral Kampuš.
Sporno bi bilo, če poslanci v primeru bolezni sploh ne bi šli na bolniški dopust, ampak bi računali, da bo državni zbor tako ali tako sklepčen in nikogar ne bo zanimalo, ali so se opravičili.
Po vztrajanju, ali lahko zagotovijo, da je sploh kakšen poslanec kdaj koristil bolniški dopust, so odgovorili: "Nekateri poslanci so seveda bili v bolniškem staležu, vendar vam njihovih imen zaradi varstva osebnih podatkov ne moremo posredovati."
Kampuš je bil, ko smo ga klicali, v bolnišnici in trdi, da je vzel bolniški dopust. Tudi preostali poslanci storijo enako, zagotavljajo v poslanskih skupinah, čeprav priznavajo, da je državni zbor, ne oni, tisti, ki to ugotavlja.
"Vsekakor pa o učinkovitosti posameznega poslanca vsake štiri leta presojajo volivke in volivci," so na primer povedali v Zaresu.