Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
17. 5. 2011,
13.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

bolniška

Torek, 17. 5. 2011, 13.29

8 let, 8 mesecev

Naših poslancev skoraj ne moremo kaznovati za neopravičeno odsotnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če poslanec v tem mandatu ne bi niti enkrat prišel v veliko dvorano državnega zbora ter za to ne bi imel opravičila, bi bil kaznovan le za štiri odsotnosti.

Poslanke in poslanci so se dolžni udeleževati sej DZ in njegovih delovnih teles ter sodelovati pri delu in odločanju. Pa koga res zanima, ali so sploh prisotni in zakaj niso? Neopravičeno odsoten še ni (ugotovljeno) neopravičeno odsoten Tudi če poslancem uspe pridobiti opravičila (opravičljivi razlogi so navedeni v 95. členu poslovnika DZ) in ne pridejo na sejo, ni nujno, da bodo ostali brez plače, regresa za prehrano ter povračila stroškov za prevoz na delo in z dela, kot določa poslovnik. Neopravičena odsotnost se ugotavlja le, če sta državni zbor ali delovno telo nesklepčna po tretjem glasovanju. V primeru nesklepčnosti se prisotnost v DZ vedno preverja trikrat in odsoten poslanec ima med drugim in tretjim preverjanjem deset minut časa.

Neopravičena odsotnost skoraj nemogoča Še manj je možnosti, da se ugotavlja neopravičena odsotnost poslank in poslancev s sej delovnih teles. Kadar je na sejah odborov in komisij manj kot polovica ter vsaj tretjina članov, glasovanje izvedejo po pošti in se nesklepčnost ne ugotavlja.

Prav tako se ne šteje, da je bil poslanec neopravičeno odsoten, če je bil prisoten na več kot polovici glasovanj.

Opozicija in Anton Kampuš V tem mandatu je bilo več kot 60 sej državnega zbora in več sto glasovanj, neopravičena odsotnost pa se je ugotavljala le štirikrat; neopravičeno je manjkalo 38, 37, štirje in 17 poslank in poslancev.

Nihče vsakič ni bil ugotovljeno neopravičeno odsoten. Po trikrat je bilo neopravičeno odsotnih šest članov SDS, dva člana SNS, en član SD in Franc Pukšič, ta je med mandatom prestopil iz SDS v SLS.

Če je za opozicijo neopravičena odsotnost razumljiva, saj večkrat seje obstruirajo tudi nenapovedano, pri tem izstopa poslanec SD in župan Gornje Radgone Anton Kampuš, edini član koalicije, ki je bil ugotovljeno neopravičeno odsoten več kot dvakrat. Kampuš: Sem eden od tistih, ki so na vseh sejah "Zgodi se, da sem ravno v pisarni ali kaj podobnega. Biti moram tako korekten, da se grem pripravit na nastop, da stvari proučim. Zgodi se, da moraš še kaj poiskati," je dejal Kampuš.

Ali v desetih minutah ne more priti iz pisarne do dvorane? "Vprašanje, kaj se zgodi v teh desetih minutah. Enkrat so kolegi iz SDS nenapovedano zapustili dvorano, ni bilo sklepčnosti in to je to."

Iz poslanske skupine SD so sporočili, da niso "v vlogi policista, temveč mora biti vsak poslanec sam sebi policist in vestno opravljati svojo funkcijo in naloge, ki so z njo povezane". Kampuš je poudaril, da "sem sicer eden izmed tistih, ki so bili na vseh sejah, tako v DZ kot v vseh svojih komisijah".

Se splača iti na bolniški dopust? Odsotnost poslanca pogosto res nima negativnega vpliva na delo državnega zbora. Poslanci posamezne poslanske skupine imajo enako mnenje, zato razmerja, ki so bila določena na volitvah, ostanejo, če manjka podoben delež članov vsake poslanske skupine. V številnih razvitih državah so ureditve na tem področju podobne naši.

"Prav je, da neopravičeno odsotnost ugotavljamo. Če si poslanec, moraš biti prisoten," je komentiral Kampuš. Sporno bi bilo, če poslanci v primeru bolezni sploh ne bi šli na bolniški dopust, ampak bi računali, da bo državni zbor tako ali tako sklepčen in nikogar ne bo zanimalo, ali so se opravičili. "Seveda so tudi poslanci na bolniški" V državnem zboru nam na vprašanje, koliko bolniškega dopusta so koristili poslanci, niso odgovorili, saj posebne evidence odsotnih poslancev zaradi bolniške odsotnosti z dela (ali iz drugih razlogov) ne vodijo.

Po vztrajanju, ali lahko zagotovijo, da je sploh kakšen poslanec kdaj koristil bolniški dopust, so odgovorili: "Nekateri poslanci so seveda bili v bolniškem staležu, vendar vam njihovih imen zaradi varstva osebnih podatkov ne moremo posredovati."

Kampuš je bil, ko smo ga klicali, v bolnišnici in trdi, da je vzel bolniški dopust. Tudi preostali poslanci storijo enako, zagotavljajo v poslanskih skupinah, čeprav priznavajo, da je državni zbor, ne oni, tisti, ki to ugotavlja.

"Vsekakor pa o učinkovitosti posameznega poslanca vsake štiri leta presojajo volivke in volivci," so na primer povedali v Zaresu.

Ne spreglejte