Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 2. 2024,
11.19

Osveženo pred

2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,00

Natisni članek

onesnaženje vodovodni sistem kmetija Postojna izlitje nesreča nesreča gnojenje

Torek, 20. 2. 2024, 11.19

2 meseca

Gnojnica iz zbiralnika pri Studencu se pomika proti Postojnski jami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,00
izlitje gnojnice pri Postojni | Čeprav je lastnik takoj po dogodku začel sanacijo stanja, se je precejšen del gnojnice prelil na nižjeležeče območje in se premikal proti Nanoščici. | Foto STA

Čeprav je lastnik takoj po dogodku začel sanacijo stanja, se je precejšen del gnojnice prelil na nižjeležeče območje in se premikal proti Nanoščici.

Foto: STA

Onesnaženje zaradi izlitja gnojnice na kmetijskem obratu na Studencu pri Postojni se počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Kot je za STA povedal predsednik Ribiške družine Postojna Martin Miklavec, so poleg celotnega potoka Koretan onesnaženi tudi štirje kilometri struge reke Nanoščice.

V potoku Korotan je onesnaženje pomorilo vse organizme, za Nanoščico pa v ribiški družini še nimajo informacij, saj je voda zelo mrzla in se ribe zato držijo pri dnu struge. Več bo jasno v naslednjih dneh, zdaj lahko le nadzirajo dogajanje in pobirajo poginule ribe.

Na Inštitutu za raziskovanje krasa, ki opravlja meritve v reki Pivki pred Postojnsko jamo, pričakujejo, da bo onesnaženje jamski sistem doseglo v roku dneva ali dveh. Kot je danes za STA povedal mikrobiolog Janez Mulec, tega žal ne morejo preprečiti, dobrodošle pa bodo obilnejše padavine, ki bodo onesnaženje razredčile.

Batagelj: Sreča je, da je vodostaj reke Pivke v Postojnski jami zelo visok

"Do tega trenutka po tistem, ko smo izvedeli za dogodek, nismo opazili kakšnega bistvenega poslabšanja kakovosti vode, ki priteka v Postojnsko jamo," je za STA danes povedal predsednik uprave družbe Postojnska jama Marjan Batagelj in dodal, da se po onesnaženju z gnojnico začne reka Pivka zelo hitro peniti.

"Sreča je, da je trenutno vodostaj reke Pivke v Postojnski jami zelo visok. Vendar moramo še počakati, ker ne vemo, kako hitro se onesnaženje dejansko premika do reke Pivke in po njej," je še dejal Batagelj. Tudi močnejše padavine, ki so napovedane ob koncu tedna, bi lahko zaradi redčenja precej pripomogle k temu, da se ne bi zgodilo kaj hujšega.

Primer onesnaženja okolja preiskujejo tudi kriminalisti, so potrdili na koprski policijski upravi. Kot so sporočili, policija vodi predkazenski postopek zaradi suma storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti. Policija pri tem sodeluje z več inšpekcijskimi službami in regijskim štabom civilne zaščite, o ugotovitvah kriminalistične preiskave pa bo obvestila koprsko okrožno državno tožilstvo.

Gradbeni inšpektor si je že v ponedeljek ogledal laguno, iz katere je v okolje iztekla večja količina gnojnice, so za STA potrdili na inšpektoratu za okolje in energijo. Ugotovil je, da sta bili na zemljišču zgrajeni dve zbirni laguni za gnojnico. Ena se je delno porušila. Iz nje je v celoti iztekla gnojnica. Druga laguna je prazna.

Pri pregledu dosegljivih letalskih posnetkov so ugotovili, da sta bili laguni zgrajeni po letu 2019, za gradnjo takega objekta je v času gradnje in tudi danes treba pridobiti gradbeno dovoljenje. "Pri pregledu uradnih evidenc inšpektor ni mogel dobiti podatka, da bi bilo za gradnjo izdano gradbeno dovoljenje," so na inšpektoratu zapisali v odgovoru.

Inšpekcijski postopek se nadaljuje 

Inšpekcijski postopek se nadaljuje. "Lastnici bodo poslali zapisnik z ugotovitvami ter poziv, da se izreče o zadevi in dostavi dokumente, ki so pomembni za odločanje," so še pojasnili.

Nadzor ravnanja z gnojnico določa uredba o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov, izvajanje te uredbe v zvezi z ukrepi za zmanjševanje in preprečevanje onesnaževanja voda z nitrati iz kmetijskih virov pa opravljajo inšpektorji, pristojni za kmetijstvo.

Na kmetijskem ministrstvu so za STA pojasnili, da je prvi nadzor kmetijski inšpektor opravil v ponedeljek, danes in v prihodnjih dneh bodo sledili še dodatni nadzori na lokaciji onesnaženja z gnojnico. Kmetijski inšpektor je po ogledu ocenil oziroma glede na videno izračunal, da je ob podrtju dela stranic lagune v okolje izteklo 1319 kubičnih metrov gnojnice.

"Iztekla gnojevka se je najprej akumulirala v izkopani jami okoli obeh lagun, nadaljevala pa v jarek, ki leži na kmetijskem zemljišču, nato čez cesto v jarek ter naprej v strugo občasnega vodotoka. Površina kmetijskega zemljišča, kjer se je iztekla gnojevka, znaša 0,29 hektara," so na kmetijskem ministrstvu zapisali v odgovoru na vprašanje STA.

Poveljnik Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je za STA povedal, da pitna voda iz vodovodnega omrežja ni onesnažena. Za zdaj pa odsvetujejo uporabo vode iz zasebnih vrtin in vodnjakov za prehrambne namene.

potok, onesnaževanje
Novice So bile Hoče znova tarča onesnaževanja?
onesnažen zrak, dim, Stegne Ljubljana
Novice Kakovost zraka bo v večjem delu Slovenije še nekaj časa slaba
kurilno olje tovornjak cisterna
Novice Onesnaženje? V Ljubljani v naravo izteklo 500 litrov neznane tekočine.
Acroni Jesenice
Novice Prebivalci v strahu zaradi oblakov prahu iz jeklarne Sij Acroni #video
Ne spreglejte