Ponedeljek, 1. 3. 2010, 11.57
9 let
Na komisiji za peticije pričevanja o Udbi

Na začetku današnje nujne seje komisije DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, ki je bila sicer sklicana šele v petek, je Irglova najprej poudarila, da je bil na sejo vabljen tudi predsednik republike Danilo Türk, vendar komisija ni prejela niti opravičila za odsotnost.
Prav tako je po njenem zgovorno, da se današnje seje ni mogel udeležiti noben član komisije iz koalicijskih vrst.
Udba je imela v svojih rokah popolno oblast in razpolagala z razširjeno mrežo delovanja, s katero je obvladovala vse družbene strukture, je še dejal Kovačič.
Cveta Stepanjan je podala svoje pričevanje o procesu, ki ga je njen pokojni mož skupaj še s sedmimi obtoženimi civilisti prestal pred vojaškim sodiščem v Ljubljani leta 1984. Stepanjanova je pojasnila, da se je mož kljub političnim spremembam z letom 1991 moral še leta boriti za pravico, oprostilno sodbo pa je prejel komaj 19 dni pred smrtjo.
Do kdaj bo iz zgodovinskih ran "kapljala kri"?
Član komisije Branko Marinič (SDS) je na podlagi današnjih pričevanj poudaril, kako žrtve Udbe še danes nosijo v sebi toliko gneva in podoživljajo nekdanje krivice prav zaradi ljudi, ki so v samostojni Sloveniji prejeli visoko državno odlikovanje.
To poglavje zgodovine bomo Slovenci po njegovem zaprli le po sprejemu določenih sprememb zakonodaje, do tedaj pa bo iz zgodovinskih ran "kapljala kri".
Z njim se je strinjal tudi Franc Bogovič (SLS), po mnenju katerega v Sloveniji "enostavno nočemo spregovoriti" o določenem poglavju narodove zgodovine, prav v tem pa tiči največja težava naše družbe.