Sreda, 6. 2. 2013, 7.10
8 let, 7 mesecev
MVK zaradi odsotnosti Klemenčiča preložila razpravo
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič se je predsednici MVK Sonji Ramšak pisno opravičil in hkrati izpostavil problem nasprotja interesov. Po eni uri so sejo sicer zapustili poslanci PS. Iz PS so sporočili, da je Ramšakova po njihovem mnenju zlorabila pooblastila in zaprla sejo za javnost, PS pa da "v takem inkvizicijskem procesu zoper predsednika komisije za preprečevanje korupcije ne bo sodelovala".
"Obenem vas naprošam - čeprav se zavedam, da tega niste dolžni storiti - da razpravo o morebitnem sprejemu sklepa o izvedbi predmetnega nadzora preložite na drugo sejo, oziroma da od pristojnih služb pridobite ustrezna pravna pojasnila glede dopustnosti, obsega, postopka in načina izvedbe predlaganega nadzora," je zapisal Klemenčič.
Klemenčič sicer meni, da citirana pravna podlaga v predlogu sklepa, ki ga je vložil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ne nudi temelja za sprejem ali izvršitev tovrstnega sklepa s strani MVK. Njegovo sprejetje, predvsem pa izvajanje, bi lahko predstavljalo tudi znake kaznivega dejanja, je dodal.
Predlagatelji se v zahtevi za nadzor sklicujejo na 21. člen zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki pravi, da nadzor nad premoženjem predsednika protikorupcijske komisije opravlja DZ.
Pravnik Rajko Pirnat je sicer že ocenil, da gre za zlorabo tega delovnega telesa DZ, saj, kot pravi, določba o nadzoru velja le za DZ, ne pa tudi mandatno-volilno komisijo DZ. Ramšakova je s tem mnenjem seznanjena, a pojasnjuje, da iz 21. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije izhaja, da je za nadzor nad delom in premoženjskim stanjem članov protikorupcijske komisije pristojen DZ. Ta je z odlokom to pristojnost podelil MVK, je pojasnila Ramšakova.
V SDS so kot povod za zahtevo navedli elektronsko sporočilo, ki so ga prejeli poslanci. Pismo problematizira nakup hiše, ki sta jo kupila Klemenčič in njegova soproga. Po izjavi slednje naj bi hišo kupila od družbe Doland nepremičnine, a je mesec dni pred podpisom pogodbe lastnica družbe postala ciprska družba SGSP Limited. Zato se po navedbah pisma postavlja dvom, s katero družbo je bila dejansko podpisana pogodba.
Prav tako se postavlja vprašanje, ali držijo navedbe Klemenčiča v poročilu o njegovem premoženjskem stanju, da ima 30.000 evrov posojila in da je za 30.000 evrov porok pri posojilu. Iz javnih evidenc namreč po navedbah pisma izhaja, da sta na hišo vpisani hipoteki po 170.000 in 25.000 evrov.
Klemenčičeva žena, Nina Zidar Klemenčič, je za časnik Finance povedala, da nepremičnine nista prijavila, ker jih geodetska uprava k temu ni pozvala. Tudi sam Klemenčič je vse očitke zavrnil. Izpostavil je tudi, da se nič od očitanega ni dogajalo v času njegovega opravljanja javne funkcije.