Torek, 14. 7. 2015, 19.26
8 let, 7 mesecev
Miro Cerar še ne ve, ali bo dal popuste za najbogatejše
Če finančno ministrstvo morebiti razmišlja o odpravi dohodninskega razreda s 50-odstotno obdavčitvijo, to še zdaleč ne pomeni, da je bila odločitev sprejeta, je dejal Cerar v odgovoru na poslansko vprašanje Luke Mesca (Združena levica).
Na finančnem ministrstvu, ki ga vodi Dušan Mramor, so pred tedni potrdili, da ne bodo predlagali podaljšanja 50-odstotne obdavčitve. To je leta 2012 uvedla vlada Janeza Janše z zakonom za uravnoteženje javnih financ kot enega od začasnih protikriznih ukrepov za leti 2013 in 2014, nato pa je ukrep lani podaljšala tudi Cerarjeva vlada.
Premier je v odgovoru Mescu dejal, da ministrstvo za finance pripravlja predloge. "Ko bo o tem obvestilo vlado oziroma koalicijo, bomo o tem odločali. Za zdaj pa govorite o nečem, česar ni," je poudaril Cerar.
Nasprotno v Združenju Manager pravijo, da zaradi visokih prispevkov na plače, ki spremljajo izredno hitro prehajanje v višje obdavčene dohodninske razrede, zaposleni vse pogosteje zavračajo izplačilo nadur in nagrad. To jim namreč poslabša njihov osebni ali družinski neto prejemek.
Zavezanci s takšnimi dohodki bi bili tako v letu 2016 obdavčeni z 41-odstotno davčno stopnjo in bi se izenačili s tistimi, ki so zdaj v tretjem dohodninskem razredu, njihova davčna osnova pa presega 18.960,28 evra. V tretjem razredu je zdaj 8,3 odstotka zavezancev, ki k vsej pobrani dohodnini prispevajo skoraj 40-odstotni delež.
Najštevilčnejši je sicer prvi dohodninski razred (16 odstotkov za letne prejemke do 8.021,34 evra), v katerem je 60 odstotkov zavezancev, ki prispevajo 12 odstotkov dohodnine.