Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
11. 9. 2015,
12.46

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

begunci

Petek, 11. 9. 2015, 12.46

8 let, 10 mesecev

Ministrica vztraja: Solidarnost Slovenije glede beguncev mora biti prostovoljna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija je pripravljena sodelovati v novem programu prerazporeditve 120 tisoč beguncev iz Italije, Grčije in Madžarske, pravi notranja ministrica. "A solidarnost mora biti prostovoljna," dodaja.

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je članom odbora DZ za zadeve EU predstavila izhodišča za svojo udeležbo na ponedeljkovem izrednem zasedanju notranjih ministrov EU, ki je posvečeno spopadanju z rekordnim migracijskim pritiskom na Evropo.

Končnih odločitev ni pričakovati

Ministri bodo ocenili trenutne razmere na področju migracij in do zdaj sprejete ukrepe na tem področju, predvidena pa je tudi razprava o novih predlogih, ki jih je Evropska komisija predstavila to sredo. Pri tem kakšnih končnih odločitev tokrat še ni pričakovati, je pojasnila ministrica.

Slovenija bo sprejela 861 in ne 1126 oseb

Za Slovenijo komisija tokrat predlaga premestitev 631 oseb. Ob upoštevanju julijskega dogovora o premestitvi naj bi tako sprejela skupno 861 oseb in ne 1126, kot se pojavlja v medijih, je pojasnila ministrica.

Nastanitev za tri tisoč ljudi, a rešitev ne more biti trajna

"Ponudimo lahko nastanitev do tri tisoč ljudi, pretežno v šotorih," na vprašanje o namestitvi večjega števila beguncev v Sloveniji odgovarja poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Civilna zaščita lahko, če bo v Slovenijo prišlo večje število beguncev, pomaga z nastanitvenimi zmogljivostmi ali drugimi materialnimi sredstvi. "Nastanitvene zmogljivosti niso velike, predvsem pa ne trajne," ob tem poudarja Srečko Šestan.

Begunce bi sprejeli v šestih zbirnih centrih

Trenutni načrt neuradno predvideva, da bi begunce, ki bi prišli v Slovenijo, zbrali v predvidoma šestih zbirnih centrih (Grad, Lendava, Podlehnik, Brežice, Črnomelj, Ilirska Bistrica). Tam bi jih evidentirali, nato pa razvrščali naprej.

Tiste, ki bi zaprosili za azil, bi napotili v azilne domove oziroma druge podobne objekte, če bi se pokazala potreba. Tiste, ki jih lahko vrnejo v državo prihoda oziroma matično državo, bi nastanili v Centru za tujce Postojna in že omenjenih šestih zbirnih centrih. Tisti, ki jih ni mogoče vrniti, pa bi dobili dovoljenje za zadrževanje v državi, nastanili pa bi jih lahko v "objektih z nižjim standardom".

Vendar pa Šestan omenjenih postopkov in možnosti nastanitev ne želi komentirati, saj gre po njegovih besedah za pristojnost notranjega ministrstva.

Ne spreglejte