Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 11. 2011,
7.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

koalicija

Nedelja, 27. 11. 2011, 7.10

8 let, 7 mesecev

Kandidatne liste o prihodnji koaliciji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pred državnozborskimi volitvami bolj kot to, kdo bo na volitvah zmagal, v ospredje prihaja vprašanje, kdo bo tvoril vladno koalicijo.

Ob tem nekaj negotovosti v predvidevanja vnašajo predvsem nove stranke na političnem parketu ter dejstvo, da se lahko zgodi, da bodo nekatere tradicionalno močne stranke ostale pred vrati parlamenta. Stranke smo tako povprašali, s katero drugo stranko bi najraje sestavljali koalicijo po volitvah in zakaj ter katero stranko pri oblikovanju koalicije izključujejo in zakaj. Zanimalo nas je tudi, ali jim je bližja koalicija, v kateri je več strank, ali koalicija, v kateri je manj strank. Prav tako smo jih vprašali še, ali je dobro, da so predsedniki koalicijskih strank hkrati tudi ministri.

SD

Na vprašanja glede koalicije je mogoče realno odgovarjati šele po volitvah, ko se vidi, kakšne koalicije so sploh možne, ter kakšne so najboljše možnosti za uresničevanje strankinega programa, pravijo. Poudarjajo, da so načeloma odprti do vseh koalicij, "je pa predsednik Borut Pahor že večkrat javno navedel razloge za zadržke do koalicije s SDS".

SDS

V stranki glede koalicije ne izključujejo nikogar, "žal pa nas iz sodelovanja izključujejo drugi", navajajo. Slovenija potrebuje trdno koalicijo, v kateri ne bo množica malih strank jeziček na tehtnici in rešitve zgolj slab kompromis, so prepričani. Prednost rešitve, da so predsedniki strank tudi ministri, pa je po njihovem predvsem v hitrosti koordinacije.

Zares

Koalicijo bi sklenili s strankami, ki bi sprejele ugotovitev, da v okviru sedanjega ekonomskega sistema ni mogoče najti poti iz gospodarske krize. Načeloma ne izključujejo nobene stranke, manj verjeten se jim zdi dogovor s SDS. Bližja jim je koalicija z manj strankami, da so predsedniki strank tudi ministri, pa se jim zdi dobro, če so tudi kompetentni.

DeSUS

V stranki so prepričani, da v tem kriznem času potrebujemo močno koalicijo programsko sorodnih strank, pri tem pa ne izključujejo nobene stranke, če se programsko ujamejo. Menijo, da ni dobro, da so predsedniki strank avtomatično ministri, pač pa je pomembna kompetentnost.

SNS

Za izhod iz nastale situacije je v Sloveniji nujno potrebno sodelovanje vseh in preseganje delitev na "leve, desne, vaše, naše", pravijo. Zato so pripravljeni sodelovati z vsemi, ki bodo na prvo mesto postavili "dobrobit državljank, državljanov in naše domovine, ne pa svojih lastnih interesov," poudarjajo v stranki.

SLS

V trenutnem kriznem položaju, v kakršnem je država, je potrebno polno sodelovanje politike, zato pri sestavi koalicije ne izključujejo nikogar, poudarjajo v stranki. Dodajajo še, da bo stranka v državnem zboru delovala konstruktivno, ne glede na to, ali bo v koalicijski ali opozicijski vlogi.

LDS

V stranki so navedli zgolj odgovor, da so odprti za pogovore z vsemi strankami, ne morejo pa sklepati koalicije s strankami, "ki so za politične cilje pripravljene posegati v človekove pravice".

Demokratična stranka dela

"O tem po volitvah," so na vprašanje o koalicijah kratko odgovorili v stranki.

Državljanska lista Gregorja Viranta

V stranki menijo, da bo čas za pogovore o koalicijah po 4. decembru. "Lahko ponovimo le to, da se zavzemamo za to, da je ministrstev največ deset in da se bomo povezovali zgolj na podlagi vsebinskih opredelitev v našem programu," so zapisali.

Gibanje za Slovenijo

Koalicijo bi po njihovem mnenju morale sestavljati stranke, ki lahko ponudijo vrhunske krizne managerje, iz koalicije pa bi bilo treba izločiti vse tiste, "ki izsiljujejo parcialne rešitve". Pri koaliciji se jim število strank ne zdi pomembno, prav tako ne tudi to, ali je vlada manjšinska ali večinska.

Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija

V stranki bi bili pripravljeni koalicijo skleniti z vsemi strankami, razen s SDS oziroma z Janezom Janšo, "ki je že pokazal, da eno govori in drugo dela", pogoj pa je, da koalicijske partnerice podpirajo njihov program. Predsedniki strank so lahko po njihovem prepričanju tudi ministri, vendar le, "če so strokovnjaki in timski igralci".

Nova Slovenija

Za učinkovito delovanje vlade je dobro, da jo sestavljajo stranke, ki so programsko čim bolj sorodne, so prepričani v stranki, zato so pripravljeni sodelovati le v vladi, kjer bodo imele večino pomladne stranke. Vključenost predsednikov strank v vlado lahko po njihovem mnenju prispeva k večji trdnosti vlade in vladne koalicije.

Stranka mladih - zeleni Evrope

V stranki bi bili pripravljeni iti v koalicijo s stranko, ki zagovarja "eko-socialno politiko, trajnostni razvoj in družbeno odgovornost". Velikost in sestava koalicije pa bosta po njihovem prepričanju odvisni od rezultata na volitvah. Menijo še, da ni dobro, da so predsedniki strank hkrati tudi ministri.

Stranka slovenskega naroda

"Vsaka stranka, ki bi delovala s poštenimi nameni in bi sprejela naše programske usmeritve, je za nas dober koalicijski partner," so bili pri odgovoru kratki v stranki.

Stranka za trajnostni razvoj Slovenije - TRS

Stranka lahko uresniči svoj program izhoda iz krize - ki ni samo gospodarska in finančna - samo z najširšim sodelovanjem in prehodom v novo razvojno paradigmo, glede koalicijskega povezovanja navajajo v stranki. Ob tem pa dodajajo, da za njih pri sklepanju koalicij strankarska pripadnost "ne igra nobene vloge".

Zeleni Slovenije

V koalicijo bi šli s tistimi, ki bodo podprli njihovo odločenost, da je treba spremeniti volilni sistem tako, "da se voli človeka in ne stranke". Pri izbiri koalicijskih partnerjev odklanjajo tiste, "ki so v parlamentu sodelovali pri tajkunskih projektih". Če se predsednik stranke odloči biti minister, naj odstopi kot predsednik stranke, menijo.

Ne spreglejte