Petek, 1. 1. 2010, 15.07
9 let
Jeseni volitve županov; ustanovitev pokrajin še vedno cilj vlade

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš je še nedavno zatrjeval, da sočasna izvedba prvih volitev v novoustanovljene pokrajine ni nerealen cilj. A bo pred tem treba poiskati rešitev, ki bo imela zadostno podporo - tudi v opoziciji.
Za zdaj kaže, da pot do zadostnega političnega soglasja - zakon o ustanovitvi pokrajin morata v DZ podpreti dve tretjini navzočih poslank in poslancev - ne bo lahka.
Vložitev predloga SDS je proces sprejemanja pokrajinske zakonodaje malce zamaknila, saj bo moral državni zbor v skladu s svojim poslovnikom najprej opraviti obravnavo predloga SDS, pojasnjujejo v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR).
Napore opozicije na tem področju "pozdravljajo, saj kažejo na to, da za ustanovitev pokrajin obstaja politična volja in politični interes". A obenem poudarjajo, da mora biti ustanavljanje pokrajin projekt celotne politike.
Ta so pokazala, da ima v vrstah koalicije največjo podporo predlog, ki predvideva šest pokrajin. Predvidoma v začetku tega leta naj bi se minister odpravil na pogovore še v opozicijske poslanske skupine. Ko pa bo paket pokrajinske zakonodaje, ki vključuje pet zakonov, politično usklajen, ga nameravajo posredovati še v javno razpravo in se o njem posvetovati z občinami, napovedujejo v SVLR.
Do takrat naj bi bilo tudi znano, ali se bo 210 slovenskim občinam pridružila še katera. Za dve novi občini, Mirno, ki bi se izločila iz občine Trebnje, in Ankaran, ki bi se izločila iz Mestne občine Koper, so se tamkajšnji prebivalci večinsko izrekli na posvetovalnih referendumih lani novembra.
Kot so navedli v SVLR, mora v skladu z zakonom državni zbor tekoči postopek ustanavljanja novih občin končati s sprejetjem zakona, s katerim jih na podlagi izražene volje prebivalcev na referendumih ustanovi najpozneje tri mesece pred prvim rokom za razpis rednih lokalnih volitev v letu 2010. Rok se izteče sredi maja letos.