Sreda, 22. 8. 2012, 17.47
8 let, 8 mesecev
Janša: Bonitete bodo upadale, obrestne mere še naraščale, standard pa bo nižji
"Boniteta Slovenije bo še padala, obresti bodo še višje. Vse skupaj se bo odrazilo na nižjem standardu, Slovenija pa lahko postane nelikvidna," je po sestanku povedal Janša in dodal, da očitno v zadnjem mesecu niso dosegli večjega napredka. Predvsem ne pri vnosu fiskalnega pravila v ustavo, kar je po njegovih besedah že vidno pri upadu bonitet in višji obrestni meri. Ocenjuje, da je ravnanje opozicije, ki je še januarja podpirala zapis fiskalnega pravila v ustavo, nelogičen, saj naj bi se strinjali z vsebino, ne pa z zapisom na ustavni ravni. "Prav rad bi videl, kako bi Lukšič, Janković in Danilo Türk to pojasnili Evropski komisiji in nemškim poslancem, ki so to fiskalno pravilo zapisali v ustavo. Če jih prepričajo, bo tudi Slovenija sprejela zakon z navadno večino," je zatrdil in še dodal, da še vedno obstaja možnost vezave zaupnice tako na fiskalno pravilo ali katere druge ukrepe, ki so nujno potrebni. "Vezave zaupnice vladi so stalna praksa v tujini," je povedal. Prepričan pa je, da bo Slovenija fiskalno pravilo vendarle zapisala v ustavo, saj, kot je poudaril, "nas bodo v to prisilile okoliščine". Posledice zaradi odlašanja pa bodo visoke. "Tisti, ki so najprej obljubili podporo, potem pa so jo umaknili in sedaj izražajo celo nasprotovanje, bodo morali prevzeti odgovornost za to ceno," je dodal. Gregor Virant pa je poudaril, da ne razume opozicije in da bo morala sprejeli del odgovornosti.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je po sestanku ocenil, da kakšnega prav resnega namena tega sestanka ni bilo, usklajeno ni bilo nič. "V fazi pogajanj in usklajevanj nas niso prepričali, da je to fiskalno pravilo pomembno," je dejal in poudaril, da glede tega vprašanja vse ostaja na isti točki, kot je bilo na začetku. Glede preostalih dveh tem - sanacije bank in novega koncepta upravljanja državnega premoženja - se bo politični vrh usklajeval še naprej.
Predsednik SD Igor Lukšič pa je pojasnil, da je predlagal, da bi vendarle sprejeli zakon o fiskalnem pravilu, če pa bi se potem izkazalo, da to še ni dovolj, bi delali na ustavni večini. "Naš pogoj za to je, da pridobimo stališče ustavnih pravnikov in ustrezne instance v Evropski komisiji," je dodal.
Janša je upravičeno pričakoval, da bo politični vrh le formalno ugotovil, da opozicija vnosu pravila v ustavo nasprotuje. "To bomo seveda morali sporočiti našim evropskim partnerjem, ki jim je Slovenija že v prejšnjem mandatu obljubila, da bo fiskalno pravilo zapisala v ustavo, in prevzeti vsa tveganja, ki iz tega izhajajo," je pred srečanjem opozoril premier.
Vlada bo poskušala po njegovih besedah v nastalih razmerah narediti tisto, kar lahko naredi, a sama za to stanje ne prevzema odgovornosti. "Odgovornost imajo tisti, ki imajo moč, in to je trenutno šest glasov v DZ," je dodal.
Ponovil je tudi, da bi bila SD pripravljena razmisliti o tem stališču, če bi velika večina ustavnih pravnikov ugotovila, da je za izpolnjevanje zaveze iz medvladne pogodbe o fiskalnem paktu to nujno potrebno in da bi tak znak dobili tudi od evropskih partneric.
Na vprašanje, ali pričakuje politično krizo in ali se v SD že pripravljajo na predčasne volitve, je odgovoril, da so stabilne razmere za Slovenijo pomembne, a niso dovolj. Od vlade pričakuje, da bo začela ukrepati. Pri tem obžaluje, da danes na mizi ni zadnje različice zakonov, ki so jih usklajevale parlamentarne delovne skupine. "To je slabo, saj kaže, da delovne skupine niso opravile svojega dela," je sklenil.
Politični vrh sicer sledi koncu dela parlamentarnih delovnih skupin, ki so obravnavale in usklajevale izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, zakon o Slovenskem državnem holdingu in zakon o agenciji oziroma skladu za sanacijo bank.