Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
28. 7. 2011,
14.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša

Četrtek, 28. 7. 2011, 14.54

8 let, 7 mesecev

Janša bi iskal slovenske korenine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik SDS Janez Janša se je zavzel za multidisciplinarno znanstveno osvetlitev korenin Slovencev.

Brez poznavanja lastne preteklosti namreč ne moreš dobro načrtovati sedanjosti in prihodnosti, je povedal zbranim na simpoziju z naslovom Pomen interdisciplinarnega raziskovanja zgodnje poselitve Evrope v Bovcu. Prihodnost smo si zavarovali, zdaj moramo "posvetiti" v preteklost Po Janševem mnenju je multidisciplinarno preučevanje staroselstva Evrope izjemno aktualno kot izziv za slovensko znanost. Slovenci imamo lastno državo in smo si s tem zavarovali prihodnost, zdaj pa je po njegovih besedah nastopil čas, da z znanstvenimi metodami "posvetimo tudi bolj daleč nazaj v zgodovino, v čase, ki jih v šolskih učbenikih v glavnem ni ali pa so omenjeni zelo na kratko, ponekod tudi zelo napačno". Čas za ponovno razpravo o nekaterih nespornih resnicah Čas je, da se nekatere nesporne resnice ponovno dajo na mizo in se o njih razpravlja, meni predsednik SDS. Pri tem lahko uporabimo tudi nova dognanja znanosti, ki omogočajo osvetlitev starih dob, časov in običajev. To po njegovem mnenju ni bilo mogoče do pred dvema ali tremi desetletji, zato je vesel poudarka na multidisciplinarnosti kot izzivu za slovensko znanost.

"Če želiš dobro načrtovati prihodnost, moraš poznati preteklost" Tema simpozija je po mnenju prvaka SDS zagotovo postavljena v čas, ki bo temu izzivu kos. Če izvzamemo aktualno krizo in politično dogajanje, Janša ne vidi drugih strateških izzivov, ki bi jemali energijo in čas, ki sta potrebna za znanstveni poseg nazaj in dognanje novih reči o lastnih koreninah. To je namreč pomembno za narodovo identiteto, je pojasnil, "kajti če želiš dobro načrtovati sedanjost in prihodnost, moraš poznati lastno preteklost".

Pobuda za ustanovitev inštituta za prazgodovino evropskih staroselcev Znanstveni simpozij poteka v okviru letnih taborov stranke SDS. Eden izmed udeležencev simpozija Andrej Rant je ponovno predstavil pobudo za ustanovitev inštituta za prazgodovino evropskih staroselcev, ki bi izkoristil sodobno informacijsko tehnologijo in multidisciplinaren pristop pri raziskovanju etnogeneze evropskih narodov.

Sam je namreč spoznal, da en sam človek težko raziskuje toliko različnih področij, zato je tovrstno pobudo prvič predstavil že leta 1999. V tem času so nas po oceni Ranta z ustanovitvijo prehiteli Danci in Rusi.

Ne spreglejte