Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 9. 2015,
7.12

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

begunci Slovenija

Petek, 18. 9. 2015, 7.12

7 let, 1 mesec

Iz minute v minuto: na mejnem prehodu Rigonce je slovenska policija uporabila solzivec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sloveniji je več kot tisoč beguncev, predvsem na območju Brežic. Hrvaška namreč zavrača begunce, ki jih želi Slovenija vrniti. Bo kmalu vzpostavljen koridor za prehod beguncev?

23:45 Pričakuje se, da bodo večje skupine beguncev ponoči skušale prečkati mejo.

23:30 RIGONCE Medicinsko osebje je moralo zaradi solzivca oskrbeti nekaj posameznikov, vendar ni prišlo do resnejših poškodb.

23:20 RIGONCE Položaj na mejnem prehodu Rigonce, kjer je slovenska policija uporabila solzivec, se umirja. Na mostu med slovensko in hrvaško mejno točko je sicer še kakšnih sto beguncev, vendar se je večina umaknila v zasilni center nedaleč od meje na hrvaški strani.

22:50 MADŽARSKO-HRVAŠKA MEJA Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić trdi, da so bili policisti na vlaku v skladu z dogovorom z Madžari, da bi skrbeli za red in mir.

22:45 MADŽARSKO-HRVAŠKA MEJA Na hrvaško-madžarski meji je prišlo do mednarodnega incidenta, saj je mejo nenapovedano prečkal vlak s tisoč begunci, ki jih je spremljalo 40 hrvaških policistov. Madžarska je opozorila, da gre za kršenje mednarodnega prava. Policiste so Madžari popisali in razorožili, strojevodji pa so priprli.

22:00 RIGONCE Razmere na mejnem prehodu Rigonce oziroma med obmejnima točkama na slovenski in hrvaški strani so se zaostrile, ko je skupina aktivistov in beguncev pritisnila na policijski kordon. Policija, med njimi so tudi specialci, je uporabila tudi solzivec.

21:55 LJUBLJANA Spomnimo, kako je predsednik vlade v četrtek odgovoril na vprašanje o izjavi hrvaškega notranjega ministra Ranka Ostojića, da naj bi se s Slovenijo dogovarjali o morebitnih koridorjih za množičen prehod migrantov čez ozemlje obeh držav: "Takšnih dogovorov ni bilo in jih tudi ne more biti. Mi nikoli ne bi dovolili kaj takega, ker mi imamo na meji s Hrvaško schengenski režim, pri katerem veljajo neka pravila. Skozi to mejo ne smemo spuščati ljudi, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v EU."

Dejal je še: "Takšne izjave niso samo nekorektne, ker govorijo o nečem, kar se ni zgodilo, temveč so tudi nevarne, ker obljubljajo nekaj, kar se ne sme zgoditi. Slovenija mora uveljavljati schengenski režim."

21:40 LJUBLJANA Cerar je na seji sveta za nacionalno varnost poudaril, da je treba čim prej najti skupno evropsko rešitev begunske krize, takšno, ki bo v pomoč Sloveniji, ki se zdaj postavlja kot branik pred pretiranimi in nepredvidenimi tokovi.

21:35 LJUBLJANA Premier Cerar pravi, da uporaba vojske, razen pri logistični pomoči, za zdaj ni potrebna. Poudaril je tudi, da ne želijo uporabiti nasilja, pač pa zadeve nadzorovano in mirno obvladovati.

Pomembno je, da so v neprestanih stikih z Avstrijo in Madžarsko, prizadevajo si ostati tudi v stiku s Hrvaško, "a se tam težko zanesemo na informacije ter obljube".

21:20 OBREŽJE Policija je za kratek čas zaprla dolenjsko avtocesto pri Obrežju zaradi stotih beguncev na cesti. Avtocesta je zdaj odprta, a je na odseku od priključka Obrežje proti mejnemu prehodu Obrežje še vedno potrebna velika pazljivosti zaradi beguncev, ki so ob cesti.

20:50 RIGONCE Objavljamo posnetke protesta v podporo beguncev, ki ga je pripravilo več aktivističnih skupin iz različnih držav. Videe so posneli naši poročevalci na terenu:

20:50 LJUBLJANA Miro Cerar pravi, da so glede koridorjev že zdaj v stiku s sosednjimi državami.

20:47 LJUBLJANA Slovenija se bo zanesljivo pogovarjala o možnih poteh beguncev, t. i. koridorjih z vsemi državami, ki jih to zadeva, če bi se zgodilo, da bo pritisk beguncev prevelik, je dejal Cerar.

20:45 LJUBLJANA Premier Miro Cerar je po seji sveta za nacionalno varnost obžaloval, da je Hrvaška zadeve okoli begunske krize zelo hitro izpustila izpod svojega nadzora, ko je migracijske tokove preusmerila proti Madžarski in Sloveniji. To ni v duhu delovanja EU, Hrvaška je s tem v veliki meri odstopila od sporazuma o skupnem mejnem nadzoru. Slovenija pa se sporazumov drži. Cerar tako obžaluje določene izjave, "ki kažejo na nezanesljivost in na nepredvidljivost Hrvaške".

20:40 RIGONCE Na protestu so tudi hrvaški aktivisti, ki pravijo: "Zdaj kažete najgrši obraz Evrope. Ne želimo takšne Evrope. Pozabite na navodila. Odprite mejo." Fotografije s protesta:

20:35 RIGONCE Na protestu na mejnem prehodu Rigonce se tudi sliši: "Schengen is over. Slovenija, naj vas bo sram. Ljubljana. Ne bodo ostali pri vas. Pustite jih. Kako bi se vaše družine počutile ujete na nekem mostu? To ni politika."

20:30 RIGONCE Slovenska aktivistična skupina Protirasistična fronta brez meja je na mejnem prehodu Rigonce – Harmica v bližini Dobove, kjer na hrvaški strani čaka približno 400 beguncev, pripravila shod v podporo beguncem. Vzklikajo Odprite meje, Ne bodo ostali v Sloveniji in podobno. Kmalu objavimo video od naših poročevalcev.

20:25 ZAGREB Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović pravi, da je pritisk Hrvaške na EU pripeljal do tega, da sta Madžarska in Slovenja začeli sprejemati begunce. Zunanja ministrica Vesna Pusić je pozvala Bruselj, naj čim prej poiščejo rešitev za begunsko krizo.

20:14 BREŽICE Sodelovanje na regionalni ravni med slovensko in hrvaško policijo ne poteka na takšni ravni, kot bo si želeli, pravijo slovenski policisti. Na zeleni meji se hrvaški organi ne držijo predpisov, ki jim jih nalaga zakon o schengenskih mejah. Slovenski policisti imajo zato veliko več dela.

20:12 BREŽICE Slovenija je želela Hrvaški vrniti 201 begunca, a so hrvaški policisti to zavrnili.

20:10 BREŽICE V brežiškem sprejemnem centru je bilo ob 18. uri 178 tujcev, ki jih policija še obravnava. Nekaj pred 17. uro pa so sto tujcev z avtobusom odpeljali na nastanitev v center za tujce v Postojni.

20:09 ZAGREB Približno 3500 migrantov je že zapustilo Hrvaško, večinoma tistih, ki so bili nameščeni v Belem Manastiru, kjer naj migrantov ne bi bilo več, poročajo hrvaški mediji. Okoli 2500 beguncev naj bi prevzela Madžarska, ki jih bo prepeljala v bližino meje z Avstrijo, približno tisoč migrantom pa naj bi uspelo priti v Slovenijo, navajajo mediji.

20:00 OBREŽJE Na mejnem prehodu so skupino 700 beguncev ustavili. Pred tem so begunci govorili, da so veseli, da so živi in se spraševali, ali je res, da je Slovenija odprla mejo. Potem so ugotovili, da so pred novo negotovostjo, poročata naša novinarja.

Pred njimi je prišla še ena skupina 700 beguncev, ki jih že registrirajo, odpeljali jih bodo v zbirni center v Brežicah. Skupaj torej slovenska policija obravnava 1400 beguncev.

19:50 BELI MANASTIR V spremstvu hrvaške policije je približno 20 avtobusov s približno 1700 migranti prispelo iz Belega Manastira na mejo z Madžarsko. Madžarska je migrante prevzela in jih je začela z avtobusi odvažati na registracijo v bližino meje z Avstrijo.

19:45 OBREŽJE Hrvaški policist peš vodi skupino približno 700 beguncev do mejnega prehoda Obrežje. Begunci se mu zahvaljujejo, mu ploskajo in se smejijo. Naša fotografinja Ana Kovač jih je ujela v objektiv:

19:40 ZAGREB Od srede do danes do 15. ure je na Hrvaško vstopilo 15 tisoč beguncev. Novi še prihajajo iz Srbije.

19:15 BREGANA Do Kalinovega mostu so prišli hrvaški policisti, ki beguncem govorijo, da jih bo Slovenija spustila čez mejo, če gredo do mednarodnega mejnega prehoda Obrežje, ki je oddaljen nekaj sto metrov. Vsa skupina beguncev zdaj hodi proti mejnemu prehodu.

18:40 BREGANA Skupina približno sto beguncev je prišla v bližino hrvaškega mejnega prehoda Bregana, na Kalinov most. Predstavnik beguncev se je pogovarjal s slovenskim policistom, ki mu je povedal, da ne morejo naprej. Policist jim je ponudil vodo in jim dovolil, da ostanejo tam, če bodo mirni.

18:15 LJUBLJANA Na Hrvaškem je prek 13.000 beguncev, ki nameravajo prečkati Slovenijo. "Zaradi teh razmer slovenska policija, če bo hotela spoštovati vsa pravila, beguncev ne bo mogla vračati na Hrvaško, saj jih ta ne bo sprejemala," opozarjajo nevladniki.

Policija tolikšnega števila ljudi ne bo mogla evidentirati in obvladovati, saj za to ni ne kapacitet ne nastanitvenih zmožnosti. Nujno se je treba učiti iz aktualnih izkušenj Grčije, Makedonije in Srbije, še pravijo.

18:10 LJUBLJANA Nevladne in humanitarne organizacije pozivajo vlado, naj začasno ne upošteva pravil evropske migracijske in azilne zakonodaje, vključno z Dublinsko uredbo in sporazumi o vračanju, in nemudoma vzpostavi koridor.

17:50 BUDIMPEŠTA Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je obtožil Hrvaško, da begunce na svojem ozemlju spodbuja h kršitvi zakona, s tem ko jih usmerja proti meji z Madžarsko, ki jo nato nezakonito prečkajo.

Naši poročevalci so na mejnem prehodu Slovenska vas:

17:45 PODRAVJE Policisti so popoldne v bližini mejnega prehoda Gruškovje, v naselju Medribnik in Središču ob Dravi prijeli tri manjše skupine beguncev, ki so skupaj štele 19 ljudi. Devet so jih že vrnili na Hrvaško, s skupino desetih pa še "izvajajo predpisane postopke".

17:40 LJUBLJANA Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da so veleposlanico Hrvaške Vesno Terzić poklicali na pogovor in jo opozorili, da pri reševanju položaja z begunci pričakujejo korektno sodelovanje med državama, zlasti policijama. Erjavec je bil kritičen do izjav hrvaškega premierja Zorana Milanovića, ki je napovedal, da bodo begunce brez registracije poslali proti Sloveniji in Madžarski.

17:35 LJUBLJANA Zaradi prihoda beguncev bodo na notranjem ministrstvu zaposlili 25 novih uslužbencev.

17.30 LJUBLJANA V Združeni levici od premierja Mira Cerarja zahtevajo, da "nemudoma odpre vse meje, izpolni svojo obljubo o solidarnosti ter beguncem takoj zagotovi varen prehod in vso potrebno pomoč". Slovenija naj suspendira izvajanje schengenskih pravil in dublinske uredbe. Menijo še, da se z drugimi sredstvi ponavlja madžarski scenarij, torej zapiranje meja in zavračanje beguncev.

17:15 LJUBLJANAVlada je do sobote do 6. ure podaljšala ukrep, s katerim je ustavljen promet vseh potniških vlakov med Hrvaško in Slovenijo.

16:50 LJUBLJANA "Če bodo beguncem odvzemali prstne odtise - kot vemo, zdaj tega še ne delajo - jih ne bodo vnesli v tako imenovano EURODAC bazo. Beguncev zato v primeru, da jim bo pozneje uspelo priti do Nemčije in tam zaprositi za mednarodno zaščito, ne bodo vrnili po Dublinski uredbi," pravi direktorica PIC.

16:45 LJUBLJANA Sodelavci Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) bodo beguncem svetovali, naj opravijo registracijo, saj s tem ne bodo ob možnost, da pozneje zaprosijo za mednarodno zaščito na primer v Nemčiji.

16:42 LJUBLJANA "Begunci najpogosteje sprašujejo, ali se morajo registrirati, dati prstne odtise, kaj se bo z njimi zgodilo, če tega ne bodo storili, jih bo policija zaprla, kdaj lahko gredo naprej," je dejala direktorica Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) Katarina Bervar Sternad.

16:40 BERLIN Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je dejal, da bi lahko odločitev o obveznih kvotah za porazdelitev beguncev sprejeli tudi s kvalificirano večino glasov. Tako Nemčija pred izrednim vrhom EU pritiska na članice, ki nasprotujejo kvotam.

16:30 BELI MANASTIR, HRVAŠKA V spremstvu hrvaške policije je nekaj več kot 20 avtobusov s približno 1700 migranti prispelo iz Belega Manastira na mejo z Madžarsko na skrajnem severovzhodu države. Madžarska je migrante prevzela in jih je začela z avtobusi prevažati proti meji z Avstrijo.

Spodaj si lahko pogledate videoposnetek, kako slovenski policisti na mejnem prehodu Obrežje zavračajo begunce in jih pošiljajo nazaj na Hrvaško.

16:10 LJUBLJANA S pobudami in vprašanji v zvezi z begunci se lahko obrnete na poseben elektronski naslov vlade pomoc.beguncem@gov.si. Če želite pomagati, se lahko obrnete neposredno na Rdeči križ Slovenije, Slovensko Karitas in Slovensko Filantropijo, ki sodelujejo z vlado in civilno zaščito.

16:05 BRUSELJ Za Hrvaško veljajo evropska azilna in schengenska pravila, po katerih je treba vsako osebo, ki vstopa v državo brez ustreznih dokumentov, registrirati, ji vzeti prstne odtise in dati priložnost, da zaprosi za azil, opozarja Evropska komisija v odzivu na informacije iz Hrvaške.

15:39 LJUBLJANA Slovenija se tudi neposredno sooča z veliko humanitarno krizo, opozarja predsednik republike Borut Pahor in poudarja, da sta na ob begunski krizi na preizkušnji naša človečnost in razumnost. "Sami te krize ne moremo rešiti, dolžni pa smo storiti vse tisto, kar lahko."

15:35 LJUBLJANA Telekom Slovenije bo v sodelovanju z Rdečim križem beguncem, ki prihajajo v Slovenijo in se bodo želeli javiti sorodnikom pomagal s predplačniškimi mobilnimi karticami in dostopom do interneta.

15:20 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Če pride v Slovenijo pet tisoč ljudi v desetih dneh, je ta številka obvladljiva, pravi Šefic. Pet tisoč ljudi na dan pa presega slovenske zmogljivosti.

15:15 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Poseben izziv bo, če se bo zgodilo, kar se je na Madžarskem, da ljudje niso želeli v nastanitvene centre, ampak so želeli le prehod do Avstrije. Imamo načrte, kako mora ravnati policija ter kako bo zagotovila javni red in mir. Poskušali bomo narediti vse, da do tega ne bi prišlo, a psihologija množic je specifična, opozarja Šefic.

15:10 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Od juga Srbije do Hrvaške je 20 do 22 tisoč oseb. Skrbi nas, da migranti še vedno vstopajo v EU oziroma v Grčijo, kar pomeni, da se bo val nadaljeval, treba je najti neko dolgoročno strategijo, je opozoril Šefic. Če bo v Slovenijo vstopilo veliko število oseb, nihče ne more zagotoviti, da bo vse potekalo brez težav.

14:56 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Slovenija ne more organizirati konvojev v druge države, če se države sprejemnice ne strinjajo, je povedal Šefic.

"Kapacitete ne bodo zadostovale v primeru večjega števila ljudi in v primeru slabega vremena. Če bo dolgotrajna situacija, ki ne bo rešljiva v nekaj tednih, bo vlada v sodelovanju znotraj EU poskušala zagotoviti posebne bivanjske kontejnerje," je napovedal.

14:39 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Šefic je povedal, da Hrvaška ne evidentira več beguncev. Po nenatančni oceni v Sloveniji v naslednjih 24 urah pričakuje okoli tisoč oseb, večinoma iz smeri Zagreba, pretežno prek Brežic. "Nadzirati je treba celotno schengensko mejo, kar je naporno," je poudaril.

"Migranti pridejo do sprejemnega centra, opravi se prvi pogovor, ugotovi status (azil ali je v skupini za vračanje). Vračanja v primeru Hrvaške ni, ker ona ne prevzema migrantov nazaj, kar je sicer njihova obveznost. Nato gredo v nastanitvene centre oziroma azilni dom," je dodal.

Ocene stroškov še ni mogoče opraviti. Glede na prejšnje izkušnje je strošek na posameznika ocenjen približno na 23 do 25 evrov. Do 23. septembra do pripravljena bolj natančna ocena, je napovedal.

14:28 BREŽICE V sprejemnem centru na Policijski postaji Brežice so okoli 14. ure sprejeli 251 tujcev, ki so od včeraj zvečer na nedovoljen način prestopili državno mejo na območju policijskih postaj Brežice in Sevnica. Večinoma gre za domnevne državljane Sirije, Iraka in Afganistana, policisti pa so jih največ izsledili in prijeli v bližini mejnih prehodov Obrežje in Rigonce. Nihče od tujcev ni zaprosil za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji.

14:20 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Namestitvene kapacitete so danes ponoči že vzpostavili v Brežicah in Podlehniku, danes jih postavljajo še v Postojni in v Gornji Radgoni. Dobro sodelujejo tudi s Slovensko vojsko, je povedal Direktor uprave za zaščito in reševanje Darko But.

14:18 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH "Delo poteka dobro, za zdaj ni bilo ekscesov ali neobvladljivih situacij. Dogodki seveda vplivajo tudi na posameznike in organizacije, zato smo imeli nekaj odpovedi. Vseh načrtovanih kapacitet ne bomo mogli uporabiti. Ob dobri organizaciji bomo te vrzeli sproti polnili. Nam pa to jemlje nekaj energije, časa. Prevoze bomo opravljali tekoče, ko bo policija ocenila, da so zbirni centri dosegli limit. Poteka aktiviranje t. i. pomožne policije, ki bo sodelovala pri prevozih beguncev in v nastanitvenih centrih," je povedal Šefic.

14:14 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Večina migrantov prihaja v Slovenijo prek območja Brežic. Ti bodo prepeljani v namestitvene centre. Po zadnjih podatkih je v sprejemnem centru v Brežicah 116 oseb od včeraj in 69 od danes. "Skrbi nas, da terena ne nadzorujejo več ter da bodo vse migrante usmerili proti Madžarski," je dejal Šefic in dodal, da tak pristop ni v skladu z nobenimi pravili EU, kaj šele s pravili schengenskega sistema, v katerega želi Hrvaška vstopiti. "Odločili so se, da ne bodo več izvajali registracij, ampak bodo le usmerjali migrante proti Madžarski. To za naše organe, predvsem za policijo, predstavlja izjemen izziv."

14:00 LJUBLJANA, NOVINARSKA KONFERENCA O BEGUNCIH Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic se je vsem vpletenim v delo na terenu zahvalil za izjemen odziv. "Hrvaška je sicer dobila res veliko število beguncev, a hkrati ugotovila, da položaja ne obvladuje. Zato smo morali določene aktivnosti dodatno okrepiti. Ker so brez vsakršnega nadzora spuščali begunce na vlake, smo morali prekiniti potniški promet iz Hrvaške," je pojasnil.

13:32 SLOVENSKA MEJA Novinar BBC Piers Scholfield je na Twitterju objavil videoposnetek beguncev, ki so v Jesenicah na Dolenjskem neovirano vstopili v Slovenijo (za ogled posnetka kliknite na sliko).

13:29 LJUBLJANA Slovenski premier Miro Cerar je sklical sejo Sveta za nacionalno varnost. Premier bo predvidoma ob 18. uri dal izjavo za javnost.

12:31 ZAGREB Hrvaški premier Zoran Milanović je napovedal, da bodo begunce spustili čez Hrvaško in jih organizirano usmerjali proti Madžarski in Sloveniji.

12:01 ZAGREB Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je napovedal, da bo Hrvaška sprejela migrante, ki jih bo Slovenija vrnila, potem ko so izkoristili razmere po registraciji na Hrvaškem in se odpravili prek hrvaško-slovenske meje.

"Slovenija ima na podlagi pogodbe o vračanju pravico vrniti te ljudi na Hrvaško. In tu je razlika med tistimi, ki ravnajo v skladu s pogodbami, in tistimi, ki tega ne počnejo. Hrvaška bo sprejela osebe, če jih bo Slovenija vrnila," je dejal.

12:01 GRUŠKOVJE Na mejnem prehodu je po informacijah notranjega ministrstva za zdaj mirno. Prav tako nelegalnih prehodov meje še niso zaznali na območju slovensko-hrvaške meje v Beli Krajini.

11:47 BREŽICE Prostovoljci na travniku ob policijski postaji postavljajo šotore za približno 300 oseb. Pribežnike v majhnih skupinah v policijskih vozilih vozijo na policijsko postajo, kjer opravijo identifikacijski postopek. Za zdaj jih še ne nameščajo v šotore.

Državno mejo na območju novomeške policijske uprave varuje okrepljeno število policistov, ki pri delu uporabljajo vso razpoložljivo opremo za nadzor državne meje.

10:53 SLOVENSKA MEJA Begunci prečkajo Sotlo, da bi prišli v Slovenijo.

10:34 BREŽICE V sprejemnem centru na Policijski postaji Brežice so sprejeli 166 tujcev, ki so na nedovoljen način v nočnem in jutranjem času prestopili državno mejo. Tujce evidentirajo, hrvaškim varnostnim organom pa so najavili njihovo vrnitev. Nihče od tujcev ni zaprosil za mednarodno zaščito v Sloveniji.

Generalna policijska uprava je pojasnila, da so pri nedovoljen prečkanju meje sinoči prijeli več manjših skupin ljudi, ki so mejo poskušali prečkati na različnih mestih. Skupaj jih je bilo 104.

Predstavnica novomeške Policijske uprave Alenka Drenik je povedala, da so pri prečkanju državne zelene meje prijete begunce odpeljali na policijsko postajo Brežice, kjer so v postopku vračanja.

Mednarodni potniški promet na železniški postaji Dobova, ki so ga v četrtek zvečer ustavili, še vedno ne poteka, je še povedala Drenikova.

Kot so zapisali na Slovenskih železnicah, je vlada podaljšala ukrep glede zaprtja železniških mejnih prehodov s Hrvaško. Promet z mednarodnimi potniškimi vlaki med Slovenijo in Hrvaško je prekinjen predvidoma danes do 18. ure.

Begunce premestili v Postojno Približno 150 beguncev, ki so se v četrtek z vlakom na dobovsko železniško postajo ob 19.10 pripeljali iz Zagreba, ni izpolnjevalo pogojev za vstop v schengenski prostor. Tujcev sinoči niso mogli vrniti na Hrvaško, zato so jih nastanili v Centru za tujce v Postojni. Aktivnosti policije za vrnitev omenjenih tujcev se danes nadaljujejo.

Begunci so več ur čakali v zaklenjenih vagonih v Dobovi. Nekateri so pokušali priti z vlaka, tolkli so po vagonih. Tiste, ki jim je uspelo priti ven, so policisti vrnili na vlak. Ker jim jih ni uspeli vrniti na Hrvaško, so jih prepeljali v center za tujce v Postojni. Danes bodo poskus vrnitve na Hrvaško ponovili.

Ne spreglejte