Četrtek, 14. 1. 2016, 8.59
8 let, 7 mesecev
Ivan Zidar: enkrat bi bil procesno nesposoben, drugič ne
Nad nekdanjim šefom SCT Ivanom Zidarjem je, spomnimo, sodišče lani že začelo postopek osebnega stečaja na zahtevo stečajnega upravitelja SCT Leona Benigarja Tošiča.
A padli gradbeni baron se je na odločitev pritožil, višje sodišče pa mu je ugodilo in osebni stečaj razveljavilo. Kot razlog je sodišče navedlo procesne napake, saj prvostopenjsko sodišče ni izvedlo naroka (torej obravnave na sodišču). Po mnenju odvetnikov se tako Zidar ni mogel opredeliti do stečaja.
Tako so narok izvedli, a ne Zidarja ne njegovega zagovornika Matjaža Pajka iz odvetniške pisarne Dušana Korošca ni bilo. Prišel je le stečajnik SCT Benigar Tošič. Narok je trajal deset minut, sodnica pa je odločila, da je zadeva zrela za odločitev – to bo strankam v postopku poslala po pošti.
V osebnem stečaju bi namreč nadzor nad njegovim premoženjem prevzel stečajni upravitelj, ki lahko med drugim izpodbija pravne posle in dejanja Zidarja (denimo prenose premoženja) za tri leta nazaj. To je eden od razlogov, zakaj je Zidarju, ki je del premoženja prenesel na druge, interesu, da se stečaj začne čim pozneje.
"Naše mnenje je, da je sodišče napačno ravnalo v postopku postavitve skrbnika, ko je štelo, da gospod Zidar ni procesno sposoben sodelovati v postopku osebnega stečaja. Sodišče se samo, brez izvedenca medicinske stroke, ne bi smelo opredeljevati," je septembra lani za RTV Slovenija dejal Pajk.
A tudi v postopku osebnega stečaja je sodišče - oziroma center za socialno delo na njihovo zahtevo - Zidarju postavilo skrbnika. Po zahtevi SCT za osebni stečaj Zidarja je imel ta 15 dni časa, da ugovarja zahtevi za osebni stečaj, česar pa skrbnik ni storil. S tem je odprl pot za današnjo izvedbo naroka in najverjetnejši oklic začetka osebnega stečaja (na katerega pa se odvetniki spet lahko pritožijo).