Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
19. 8. 2010,
19.25

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 8. 2010, 19.25

9 let

Hanžek: Sprenevedanje slovenske politike mi že hudo preseda!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Matjaž Hanžek, nekdanji Varuh človekovih pravic, je opozoril na uničevanje slovenske družbe in države. Kot trdi, sprenevedanje slovenske politike povečuje revščino in ščiti bogataše ter goljufe.

Kot je na svojem blogu izpostavil Hanžek, to sprenevedanje uničuje še preostanke socialne in pravne države, vsem nam, predvsem pa mladim, pa jemlje še zadnje upanje kakršne koli razvojne perspektive. "Dogodkov, ki potrjujejo mojo črnogledost je vedno več, tisti, ki bi morali nastalo zmedo reševati, pa le nemočno begajo od enega do drugega problema in iščejo neke kratkoročne rešitve. Če ji sploh," je zapisal.

"Slovenska politika se začne s problemi ukvarjati šele takrat, ko so ti že skoraj nerešljivi" Nekdanji varuh se je v zapisu dotaknil predvsem neplačevanja prispevkov za socialno varnost zaposlenih. Pri tem je poudaril, da se začne slovenska politika s problemi ukvarjati šele takrat, ko so ti že skoraj nerešljivi, do pogorišča pa da nima nikakršne razvojne vizije, ne prisluhne strokovnjakom in ne upošteva opozoril niti tistih nekaj institucij, ki sploh še opravljajo svoje delo.

Hanžek opozarja, da je problem neplačevanja prispevkov star že skoraj desetletje. Začel se je z ukinitvijo Službe družbenega knjigovodstva ter s sprejetjem Zakona o invalidskem in pokojninskem zavarovanju. Po zakonu se v zavarovalno dobo štejejo obdobja zavarovanja le pod pogojem, da so bili za to obdobje plačani prispevki. Evidenco, ki bi spremljala uresničevanje določbe, bi moral narediti Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), pa tega ni storil. Tako so se leta 2004 začeli pojavljati posamezniki, ki niso mogli v pokoj, ker jim delodajalci niso plačevali prispevkov.

Janša je problem prestavil na leto 2010 Kot nadaljuje Hanžek, je o tem problemu leta 2005 obvestil predsednika vlade Janeza Janšo, ki je obljubil takojšnjo rešitev. "A rešitev, ki jo je sprejela Vlada, je bila šokantna: datum vzpostavitve evidenc je prestavila na leto 2010." Hanžek je nato, kot poudarja, v začetku maja 2005 sklical tiskovno konferenco, saj je bil prepričan, da je problem neplačevanja obveznih prispevkov potrebno reševati takrat, ko je številčno še majhen in s tem obvladljiv in ne takrat, ko bo postal prevelik.

"Podaljšanje roka za vzpostavitev evidenc ni rešitev" Hanžek se je nato takrat vključil tudi v razpravo o spremembah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Prepričan je bil namreč, da so njegova opozorila naletela na gluha ušesa. Državni svet se je z njegovimi pripombami takrat seznanil in obžaloval, da jih predlog novega zakona ne vsebuje. Hanžek je bil namreč prepričan, da podaljšanje roka za vzpostavitev evidenc o vplačanih prispevkih do leta 2010 nikakor ni rešitev za ureditev socialne problematike prizadetih državljanov. Omenjeni problem je Varuh človekovih pravic izpostavil tudi v Poročilu Državnemu zboru.

"Prav tako sem opozoril pristojne institucije, da neplačevanje obveznih prispevkov predstavlja kaznivo dejanje. A vsa ta opozorila so bila preslišana, jaz pa sem bil obtožen, da se ukvarjam le z marginalnimi skupinami, nič pa naj ne bi naredil za slovenske davkoplačevalce," je še zapisal na svojem blogu.

Hanžek: Oblasti ne zanima blaginja ljudi "Naslednje, kar lahko zaključim, je, da oblasti ne zanima blaginja ljudi, ampak zadovoljevanje skritih interesov nekih lobijev iz ozadja. In ker oblast, katera koli že je, nima koncepta razvoja in v resnici ne ve, kaj sploh hoče, začne 'reševati' probleme šele na pogorišču," je zapisal Hanžek.

Ali bo kdo odgovarjal za nedelo zadnjega desetletja? Na koncu se nekdanji Varuh človekovih pravic še vpraša, ali bo kdo odgovarjal za nedelo zadnjega desetletja. Pri tem se sklicuje na 262. člen Kazenskega zakonika, ki govori o odgovornosti uradnih oseb. Če zaradi njihovega ravnanja nastane kršitev oziroma večja škoda, se ta kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.

"Ker se bojo 'pristojni' verjetno izgovarjali na naklep in škodo, dodajam še to: po številnih opozorilih Varuha je nemogoče verjeti, da naklepa ni bilo. Za škodo pa naj povprašajo oškodovane delavce. Pokojnina v resnici lahko postane 'škoda' šele ob poskusu upokojitve posameznika, problem neplačevanja zdravstvenih prispevkov pa občuti vsakdo, ki zaradi neplačila umre pred zdravstveno ustanovo," je končal Hanžek.

Ne spreglejte