Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 8. 2019,
18.26

Osveženo pred

4 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,27

Natisni članek

mladi študent

Ponedeljek, 12. 8. 2019, 18.26

4 leta, 8 mesecev

Glavni izzivi mladih: prehod na trg dela, stanovanjska problematika ... #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,27

Ob današnjem mednarodnem dnevu mladih so na ministrstvu za izobraževanje skupaj z uradom za mladino pripravili sprejem za predstavnike mladinskih organizacij. Sodelujoči so poudarili, da je k reševanju izzivov treba pristopiti z medsektorskim sodelovanjem ter v dialogu z mladimi. Na ministrstvu želijo biti most med različnimi deležniki.

S takšnimi srečanji mladim sporočajo, da lahko z aktivnostjo v družbi marsikaj spremenijo, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Martina Vuk. K reševanju problematik je treba pristopati medsektorsko, izobraževanja in uspešnega prestopa na trg dela ni mogoče ločevati od stanovanjske problematike ter zdravja, je ob robu srečanja pojasnila Vukova. Stanovanjsko problematiko ocenjuje kot perečo, spomnila je tudi na pozno odseljevanje od staršev.

S sprejemom so po besedah državnega sekretarja na ministrstvu Jerneja Štromajerja želeli pokazati, da so vključujoče ministrstvo in da imajo posluh za mlade. "Mladi se danes spopadajo s številnimi težavami, ki so posledica globalnega časa in krize," je poudaril.

Ključni izzivi mladih: prehod na trg dela, stanovanjska problematika

Dan mladih | Foto: STA , Foto: STA , Za reševanje izzivov mladih je treba odpreti dialog, je povedal direktor urada za mladino Tin Kampl. Pri pripravi politik pa je treba imeti tudi jasne podatke. Za prihodnje leto tako načrtujejo izvedbo raziskave mladina 2020. "Raziskava bo dala jasne podatke, kateri so ključni izzivi, s katerimi se spopadajo mladi," je pojasnil. Prehod mladih na trg dela, prekarne oblike dela in stanovanjska problematika pa so ključni izzivi, ki vplivajo na osamosvajanje mladih. Ukrepi se po njegovih besedah že pripravljajo na posameznih področjih.

Na mladinskih organizacijah pozdravljajo tovrstna srečanje predvsem zaradi medsebojnega spoznavanja. "Imamo možnost, da se na neformalen način spoznamo tako s pristojnimi organi kot s sorodnimi društvi in organizacijami," je povedal član predsedstva Študentske organizacije Slovenije Miha Zupančič.

Izobraževanje je v Sloveniji dobro urejeno

Ob letošnjem dnevu so Združeni narodi (ZN) opozorili na izobraževanje, ki naj bo dostopno in relevantno. Sogovorniki se strinjajo, da je izobraževanje v Sloveniji dobro urejeno. Kot prednost pa navajajo, da je vse izobraževanje, tudi študij, brezplačno.

Štromajer je napovedal pripravo bele knjige, ki bo vsebovala spremembe šolskega sistema pri nas. "Tudi izobraževalni sistem bo moral stopiti v korak s časom, seveda pa je takšne zadeve treba delati ne samo s tresočo roko, ampak zelo premišljeno," je pojasnil.

Martina Vuk | Foto: STA , Foto: STA ,

Martina Vuk pa je napovedala uvedbo državljanske vzgoje v srednje šole, pričakovati jo je mogoče v šolskem letu 2020/21. "Participacija mladih je ključna, ne sme se nam zgoditi apatija neke generacije," je pojasnila. Vendar je za uspešno participacijo nujno poznavanje delovanja družbe, je ocenila.

Preglavice povzroča pomanjkanje nastanitev

Mladinski delegat pri OZN Patrik Bole pa je predlagal, da bi v šolo vključili več znanj o trajnostnem razvoju in digitalno opismenjevanje.

Ob pozitivnih plateh izobraževanja sogovorniki opozarjajo tudi na težave, med drugim opozarjajo, da študentom preglavice povzroča pomanjkanje nastanitev. Bivanjska problematika, tako na trgu kot v študentskih domovih, se po mnenju Zupančiča rešuje prepočasi.

Vukova je spomnila, da je študentskih postelj vedno primanjkovalo. "Zdaj smo v precej dolgem obdobju, ko žal ni investicijskih sredstev za gradnjo domov. Druga težava pa je napihovanje nepremičninskega balona, ki se odraža v naraščanju najemnin. Razkorak med tem, ali si nekdo lahko privošči bivanje ali ne, se že pozna," je dejala. Zgraditi bo treba več domov in pogledati tudi splošno stanovanjsko politiko, je menila.

Ob mednarodnem dnevu mladih, ki so ga razglasili ZN, se opozarja na tematike in izzive, ki so pred mladimi. Urad za mladino pa pri nas mlade definira kot tiste, ki so stari med 15 in 29 let. V Sloveniji je 309 tisoč mladih, polovica se jih izobražuje.

Ne spreglejte