Sobota, 11. 6. 2011, 15.20
8 let, 6 mesecev
Ferenc: Svojci povojnih pobojev si zaslužijo položiti svečo
Pogled na tamkajšnje žrtve povojnih pobojev ga je prepričal, da je njegovo početje pravilno. Ne zaradi žrtev, ampak predvsem zaradi svojcev, je povedal za Sobotno prilogo Dela.
Takšen pomor ga je še bolj utrdil v prepričanju, da je prav, kar dela. Ne zaradi žrtev, ampak predvsem zaradi svojcev, pojasni in doda, da slednji že 60 let čakajo na informacije, kje so umrli njihovi najbližji, kakšne so bile njihove zadnje ure in predvsem kam naj položijo svečo.
Država po njegovem mnenju raziskovalcev na grobišča prej ni spustila zaradi pomanjkanja pietete in molka o grobiščih. V devetdesetih letih se je o posameznih grobiščih le govorilo, potem pa potihnilo. Preskok se je zgodil leta 2001, ko se je občina Slovenska Bistrica odločila, da bo ugotovila, ali v dveh protiletalskih rovih ležijo žrtve. Našli so jih 431.
Zadnji podatki Inštituta za novejšo zgodovino sicer kažejo, da je bilo od konca vojne pa do januarja 1946 na slovenskih tleh pomorjenih okrog 14.000 Slovencev. Med njimi je bilo okrog 1100 civilistov. Na ozemlju Slovenije naj bi bilo po vojni sicer po nekaterih ocenah več kot 100.000 žrtev, Ferenc pa meni, da najbrž manj, zagotovo pa nekaj 10.000.
Pri svojem delu zaznava politizacijo odkrivanja povojnih grobišč, saj se ob vsakem večjem odkritem grobišču takoj začne vpraševanje o krivdi, o žrtvah pa beseda pojenja. Sicer pa je po njegovem mnenju težava slovenske družbe, da se o tem delu polpretekle zgodovine ne zmoremo niti pogovarjati, kaj šele da bi odpuščali.