Ponedeljek, 9. 9. 2013, 12.10
6 let, 2 meseca
Erjavec zagrozil z izhodom iz koalicije
Po sestanku, na katerem so razpravljali o kadrovanju v državnih podjetjih in o proračunu za leto 2014, je izjavo za medije podal le predsednik DL Gregor Virant, ki pa na vprašanje, ali so v koaliciji že kaj bolj usklajeni glede potrebnih ukrepov v povezavi s pripravo proračuna za prihodnje leto, ni želel neposredno odgovoriti. Dejal je le, da bosta premierka Alenka Bratušek in finančni minister Uroš Čufer "zelo v kratkem" predstavila sveženj ukrepov. Izpostavil pa je nujnost, da v koaliciji dosežejo kompromis pri usklajevanju tega svežnja in proračuna, da bo ta lahko tudi sprejet.
Erjavec sicer po koncu sestanka medijem ni želel dajati izjav, a po neuradnih informacijah naj bi na sestanku preostalim prvakom koalicije zagotovil, da ne namerava popuščati pri morebitnih rezih v pokojnine ali letne dodatke upokojencev. Na sestanku naj bi prišlo tudi do očitnih nesoglasij pri usklajevanju ukrepov, Erjavec pa naj bi dejal, da se tako, kot so se danes, koalicijski partnerji lahko sestanejo še enkrat ali dvakrat in bo "konec".
Še pred sestankom je Erjavec dejal, da če bi proračun za prihodnje leto vseboval takšen ukrep, bi bilo prav, da premierka nanj veže zaupnico. DeSUS bi v tem primeru glasoval proti, je zatrdil in med drugim izrazil upanje, da bo v koaliciji "toliko treznosti, da se bo ta denar poiskal drugje".
Na novinarski konferenci je dejal, da so špekulacije del političnega delovanja. Če bodo takšne špekulacije vplivale na to, da bo vlada lažje zbrala energijo za potrebne ukrepe, je to pozitivno, meni predsednik Socialnih demokratov.
Glede proračuna je dejal, da smo ujetniki vedno istih zgodb, ker "tisti, ki so zelo hitrih ukrepov in kratke misli" predlagajo vedno le reze v pokojnine, plače javnih uslužbencev in socialo. Na drugi strani so velike možnosti za racionalizacije.
V nadzornem svetu SDH bi si sicer Virant želel videti "vrhunske strokovnjake brez kakršnegakoli strankarskega pedigreja, in tudi sicer neodvisne ljudi, ki nimajo kaj izgubiti, razen dobrega imena".
Erjavec pa se je pred sestankom vprašal, zakaj je govora o zajezitvi političnega kadrovanja. "Vem, da se to čudno sliši, ampak politika bo vedno sodelovala pri kadrovanju, ker ne nazadnje tudi nosi odgovornost. Tudi Gašpar Gašpar Mišič ni rezultat političnega, ampak lobističnega kadrovanja," je izpostavil.
Kot je dejal, je treba kadrovanje urediti tako, da bo transparentno, da se "ve, kdo je koga postavil", da ta oseba nosi odgovornost in da ima tudi vlada možnost nekega vpliva. Spomnil je na predlog, da bi imeli resorni ministri možnost veta, če se ugotovi, da neka oseba ni ustrezna v smislu, da bi lahko uspešno vodila neko državno podjetje.