DeSUS z nasprotovanjem zakonu o nepremičninah ne ruši koalicije, temveč se želi o njegovi primernosti le pogovarjati, pravi predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec.
Tako preprosto je - ne podpirajo zakona
Meni, da bi morali davek o nepremičninah obravnavati v rednem postopku in z ustrezno javno obravnavo, podprt pa bi moral biti z vsemi podatki in izračuni. Po pokrajinski konferenci DeSUS in Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) za Dolenjsko in Belo krajino je dejal, da zakona, ki prinaša tudi nekajkrat večje obremenitve od sedanjih, preprosto ne morejo podpreti. Hkrati pa je dodal, da bo stranka predlog državnega proračuna podprla.
Rešitev je enoletni krizni davek
Vlada lahko sredstva, ki bi si jih zagotovila z omenjenim zakonom, nadomestila iz drugih virov, na primer z enoletnim kriznim davkom, je prepričan Erjavec. DeSUS in pokrajinska ZDUS za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje menita, da zakon o davku na nepremičnine ni dovolj dobro pripravljen in da bo udaril različne dele prebivalstva. Ne samo upokojencev, temveč tiste z nižjimi dohodki.
Dolenjska ni vsa Slovenija
Kot je povedal podpredsednik ZDUS Anton Donko, je izražena podpora DeSUS zgolj mnenje določene pokrajinske zveze in ne predstavlja mnenja vse zveze oziroma vseh njenih pokrajinskih enot.
Ne samo tisoč, pol milijona jih je ogroženih
V DeSUS sicer menijo, da tisti upokojenci, ki prejemajo nizke pokojnine, novega bremena tega davka ne bodo zmogli. Res je sicer, da je vlada za tiste z najnižjimi pokojninami naredila korak naprej, a teh je le nekaj tisoč, medtem ko je vseh upokojencev več kot pol milijona.
Kocka bo padla v sredo
DeSUS se bo sicer na seji izvršilnega odbora stranke v sredo opredelil tudi glede tega, kakšno bo stališče stranke glede omenjenega zakona. Erjavec osebno pa meni, da takšnega zakona ne bi smeli sprejeti, saj se na takšen način krize ne rešuje. Takšno reševanje namreč vodi v konflikt z ljudstvom, je ocenil.
Igor Lukšič: Karl Erjavec bi za svoj rating prodal državo
Na Erjavčevo nasprotovanje nepremičninskemu davku se je že odzval prvak SD Igor Lukšič. Kot pravi, smo "spet ujetniki ambicij posameznika, ki bi za svoj rating prodal državo". Po njegovih besedah, se sile destabilizacije Slovenije tako kot leta 2011 in 2012 ponovno koncentrirajo v stranki DeSUS. Za njihovo nespametno početje že danes vsi plačujemo previsoko ceno, je opozoril Lukšič.
Erjavec v nekaj dneh spremenil mnenje?
Vodja poslancev DL Rihard Braniselj je medtem dejal, da je Erjavec glede nepremičninskega davka še pred dnevi govoril drugače. Zato pričakuje, da bo DeSUS, kakršno koli odločitev glede podpore zakonu bo že sprejel, stal za svojo odločitvijo in zanjo sprejel tudi odgovornost. Braniselj računa na to, da DeSUS ve, kakšen finančni vložek je v igri pri davku na nepremičnine in kaj pomeni, če ta davek ne bo vključen v proračun. V DL sicer pričakujejo, da bo predsednica vlade Alenka Bratušek zaradi Erjavca sklicala sestanek vrha koalicije.