Petek, 7. 6. 2013, 15.49
8 let, 8 mesecev
DZ sprejel priporočila za izboljšanje stanja v pravosodju (VIDEO)
S priporočili ugotavljajo, da stanje ni zadovoljivo, za njegovo izboljšanje pa so potrebna usklajena prizadevanja vseh treh vej oblasti v smeri večje učinkovitosti, odprtosti in preglednosti. DZ ugotavlja, da je za boljše delovanje pravosodja pomembno, da se sodstvo in tožilstvo zavedata svoje odgovornosti, tako glede večje učinkovitosti, kot tudi glede ugotavljanja odgovornosti za delo in napake pravosodnih funkcionarjev ter zagotovita njihovo primerno sankcioniranje.
DZ je izrazil tudi podporo zakonodajnim spremembam, ki jih pripravlja ministrstvo za pravosodje, in predlaga vladi, da pospeši njihovo realizacijo, pri tem pa naj upošteva tudi usmeritve Skupine držav proti korupciji (Greco) ter priporočila Evropske komisije.
Ponovil je, da stanje v sodstvu ni zadovoljivo, stvari pa se na bolje spreminjajo prepočasi. Čeprav je kritičen do sodstva, je prepričan, da je edini način sodelovanje, v tem primeru med dvema vejama oblasti. Kot je dodal, ima vlada določene odgovornosti, a je največ odgovornosti in pristojnosti, da svoj posel opravlja hitro, učinkovito, strokovno in v korist državljanov, na sodstvu. Je pa pri tem poslance pozval, naj gredo čez siceršnje razlike; le če bo parlament enoten, bo mogoče v kratkem sprejeti kakovostne rešitve za izboljšanje delovanja v sodstvu.
Branko Grims (SDS) pa se je ob orisu slovenskih razmer navezal tudi na Franza Kafko, ko je pisal o posamezniku kot žrtvi sistema. Kot je povzel, je obtožen nečesa, ne povejo pa, kje, kaj, kdaj se je zgodilo, ampak "sistem zagrmi kriv si" in je obsojen. Kot je dodal Grims, "tujina Kafko bere", v Sloveniji pa "po zaslugi pravosodja v romanu Franza Kafke živimo".
Če bi bila zahteva poslancev SDS za sklic izredne seje res namen izboljšati razmere v pravosodju, pa po mnenju Majde Potrata (SD) ta ne bi vsebovala "izrazito lustracijskih sporočil". Dejala je, da je treba vrniti in utrditi zaupanje v sodni sistem, a da na takšen način, kot to delajo predlagatelji v zahtevi za sklic izredne seje, tega ne bodo dosegli.
Franc Pukšič (SLS) pa je poslance pozval, naj se vprašajo, kaj bodo naredili, da povrnejo zaupanje ljudi v politiko in delo DZ. "V kolikor bi se v preteklosti manj vtikali prav politiki in prav državni zbor v delo sodstva in tožilstva, bi verjetno stvari bistveno drugače in bolje tekle, verjetno danes ne bi imeli toliko družbene kraje, kot jo imamo, in državo v razsulu," je dejal.
Marjana Kotnik Poropat (DeSUS) je poudarila, da slovensko pravosodje sicer deluje, a ne tako, kot bi moralo. Kot je pojasnila, se "dogajajo napake, založijo se spisi, postopki so dolgotrajni". Tudi zakonodajna in izvršilna oblast bosta po njenih besedah morali narediti vse za izboljšanje delovanja pravosodnega sistema in zagotovitev pogojev za normalno delo.
Slovenija po mnenju nepovezanega poslanca Ivana Vogrina "še zdaleč ni pravna država". Zavzel se je za splošno razpravo, povezano z delovanjem pravosodja.