Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 12. 2013,
15.53

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zakon javne finance

Četrtek, 5. 12. 2013, 15.53

5 let, 4 mesece

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o javnih financah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Državni svet izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o javnih financah, ki daje pravno podlago za državno dokapitalizacijo bank po objavi rezultatov stresnih testov.

Da se iz odločanja o milijardnih dokapitalizacijah bank izključuje DZ, se ni strinjalo 13 navzočih na seji. Proti vetu jih je glasovalo 14.

Vlada želi banke dokapitalizirati takoj po objavi rezultatov stresnih testov Vlada želi banke dokapitalizirati še letos, takoj po objavi rezultatov pregleda sredstev bank in obremenitvenih testov, ki jo je pričakovati v začetku decembra, je povedal finančni minister Uroš Čufer. Pravno podlago za to daje novela zakona o javnih financah, ki jo je DZ prejšnji petek sprejel ob obstrukciji opozicije.

Vendar pa novela zakona, ki omogoča največjo dokapitalizacijo bank z denarjem davkoplačevalcev, iz odločanja o tem popolnoma izključuje državni zbor, je v imenu predlagateljev odložilnega veta opozoril državni svetnik Bojan Kekec. Določa namreč, da bo pobudo za sklep o posamezni dokapitalizaciji dala Banka Slovenije, zatem pa bo medresorska delovna skupina ta predlog poslala ministrstvu za finance, na predlog katerega bo nato sklep sprejela vlada.

Kekec: Vladi dajemo pooblastila, da po svoji presoji sanira banke "S tem dajemo vladi čisto vsa pooblastila, da po svoji presoji sanira banke, preden sploh izvemo, kakšen je položaj v njih," je bil kritičen Kekec. Če bi namesto tega člena pisalo, da bo vlada pripravila celovit načrt vseh kapitalskih naložb v bankah, tega pa predložila v potrditev DZ, bi bila zadeva po njegovem mnenju popolnoma drugačna.

Čufer se s tem ni strinjal. Predhodno potrjevanje sklepa o dokapitalizaciji bank v DZ bi namreč po njegovih besedah pomenilo veliko časovno oviro in povzročilo veliko negotovost. Vprašanje tudi je, ali je DZ sploh pristojen za sprejemanje tovrstnih operativnih načrtov, je dodal.

Ne spreglejte