Četrtek, 11. 7. 2013, 7.26
6 let, 3 mesece
Delo: Vlada ne bi ukinila študentskih servisov, bi pa razbila monopol
Objavljen je tudi intervju s predsednikom vrhovnega sodišča Brankom Maslešo. Vrh sodne veje oblasti ob današnjem odločanju državnega zbora o spremembi zakona o sodniški službi in zakona o sodiščih opozarja, da spremembe niso premišljene. Masleša težavo vidi tudi v uvedbi službe za nadzor organizacije poslovanja sodišč, ki po njegovem predstavlja inšpekcijski nadzor sodišč.
Delo danes piše o dogovarjanju kmetov, mlinarjev in pekov o odkupni ceni pšenice. Kmetje bi sprejeli 205 evrov za tono najbolj kakovostne pšenice, predelovalci pa vztrajajo pri ponujeni ceni – 195 evrov za tono. Pridelovalci so na začetku sicer vztrajali pri 230 evrih za tono najboljšega zrna, a so pozneje popustili in bi sprejeli tudi 205 evrov. Žetev pšenice zaradi vremenskih razmer letos zamuja in se je šele dobro začela.
V tokratnem Dnevniku tudi o opozorilih sindikatov in delodajalcev glede predlagane ukinitve samodejnega usklajevanja olajšav in dohodninske lestvice z inflacijo. Zaradi ukinitve usklajevanja se bodo zaradi višje dohodnine posledično znižale neto plače, s tem pa se bosta še dodatno zmanjšali potrošnja in gospodarska rast.
Časnik poroča tudi o tem, da se je že več kot 60 slovenskih, pa tudi avstrijskih državljanov in podjetij, ki so jih novembra prizadele hude poplave, pridružilo skupinskemu odškodninskemu zahtevku proti upravitelju dravskih hidroelektrarn na avstrijski strani.
Predsednica uprave Trima Trebnje Tatjana Fink se po pisanju Financ v Londonu dogovarja o prodaji družbe, ki ima po neuradnih podatkih 65 milijonov evrov. Finkova pa je medtem izpolnila tudi zadnjo zahtevo bank za odobritev moratorija za plačilo posojil, ki jih Trimo ne more odplačati, in je imenovala prokurista podjetja. To je postal Klemen Boštjančič.
V Financah pa tudi o tem, da koprski Cimos še ni dobil likvidnostnega posojila, za katerega je vlada jamstvo dala že maja. Ker se pri nas formalni postopki, s katerimi se uresničujejo sklepi vlade, bank upnic in lastnikov podjetja, tako zelo vlečejo, kupce skrbi, da bi se Cimosova proizvodnja lahko ustavila.
Večer piše, da je Policijski sindikat Slovenije (PSS) na Delovno in socialno sodišče v Ljubljani vložil zahtevo za začasno odredbo ter tožbo za ničnost (neveljavnost) sporazuma in dogovora med Ministrstvom za notranje zadeve (MNZ), Vlado RS ter Sindikatom policistov Slovenije (SPS). PSS se je za tožbo odločil, ker je ministrstvo 31. maja sporazum, v katerem so se sporazumeli o ureditvi statusa zaposlenih v policiji, plačah ter drugih stroških dela, sklenilo le z enim sindikatom.
V Večeru pa tudi o kakovosti pitne vode v Celju, ki jo prek javnega vodovoda prejema že več kot 97 odstotkov gospodinjstev. Kakovost vode pa je v Celju nad slovenskim povprečjem, opravljene analize za lansko leto so še pokazale, da niti v enem primeru ni bilo ogroženo zdravje ljudi.