Ponedeljek, 26. 9. 2016, 17.30
7 let, 2 meseca
Danilo Türk si deli četrto mesto, ponovno zmagal Portugalec
Nekdanji predsednik države in slovenski kandidat za novega generalnega sekretarja Združenih narodov Danilo Türk je v petem krogu neformalnih glasovanj v Varnostnem svetu ZN zasedel četrto mesto. Največ podpore je ponovno dobil Portugalec Antonio Guterres.
Türk se je s šestega mesta po četrtem krogu zdaj uvrstil na četrto mesto, skupaj z Argentinko Susano Malcorro. A pravzaprav se je tokrat odrezal slabše kot v četrtem krogu, saj se mu je en vzdržani glas spremenil v negativnega.
Ob sedmih glasovih za je namesto šestih dobil skupaj sedem glasov proti, namesto dveh nevtralnih pa enega. Vendar so se drugi kandidati, z izjemo Guterresa, ki je ohranil rezultat iz četrtega kroga, odrezali še slabše.
Pomembno oktobrsko glasovanje
Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je po glasovanju napovedal, da bo naslednji krog glasovanj v Varnostnem svetu že 5. in ne 6. oktobra, kot je bilo načrtovano do zdaj. To glasovanje bo potekalo z barvnimi glasovnicami. Na podlagi tega bo jasna ključna volja petih stalnih članic VS ZN, ki bo predvidoma oktobra izbral kandidata in ime poslal v potrditev 193-članski Generalni skupščini ZN.
Kakšne možnosti ima Danilo Türk, da postane vpliven svetovni politik?
Morda vas zanima tudi:
iPhone 7 Plus: Ima vse, da postane številka ena #prvivtis #video
Nadzor nad otroki: zakaj ne maram e-redovalnice? #kolumna
Na vseh dozdajšnjih glasovanjih se je najbolje odrezal Portugalec Antonio Guterres.
Srb Vuk Jeremič drugi
Guterres je v petem krogu dobil 12 izrazov podpore kandidaturi, dve državi sta mu jo odsvetovali, ena se je vzdržala. Na drugo mesto se je uvrstil Srb Vuk Jeremić z osmimi glasovi podpore, šestimi proti in enim vzdržanim.
Pri vrhu je ostal slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak (8-6-1), ki ga je Jeremić zrinil na tretje mesto. Oba sta dobila manj podpore kot v četrtem krogu, ko je Lajčak dosegel rezultat 10-4-1, Jeremić pa 9-4-2.
Na vseh dozdajšnjih neformalnih glasovanjih, kjer članice Varnostnega sveta pri imenih kandidatov napišejo, ali kandidaturo spodbujajo, odsvetujejo ali nimajo mnenja, se je najbolje odrezal Guterres. To je sicer v nasprotju s pobudo, da je na vrsti nekdo iz skupine Vzhodna Evropa, oziroma pobudo, da je čas za žensko.
Rusija kot stalna članica s pravico do veta sicer vztraja, da mora biti novi generalni sekretar nekdo iz vzhodne skupine sistema ZN.
1