Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 12. 2014,
18.21

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Danes Danes

Petek, 5. 12. 2014, 18.21

5 let, 9 mesecev

Danes v Danes: Davčne blagajne naj bi v proračun prinesle 300 milijonov evrov več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V informativni oddaji Danes med drugim tudi o kongresu stranke SLS, o ledenem oklepu v nekaterih predelih države in o indijskih menedžerkah, ki iščejo poti do posla v Evropski uniji.

Slovenska ljudska stranka ima novega, že devetega predsednika stranke. Po celodnevnem fiasku na kongresu v Podčetrtku je pred dobro uro to postal Marko Zidanšek. Mladi Primož Jelševar, ki ga članstvo označuje za hipija, je od kandidature odstopil, podjetnik z dlje časa blokiranim transakcijskim računom Damjan Medved, pa je bil z 22 glasovi razlike preglasovan. Na vrh stranke se je tako kljub sumljivi poslovni preteklosti zavihtel Celjan Marko Zidanšek. SLS je stranka z najdaljšo zgodovino med vsemi pri nas. Že po prvih volitvah leta 1992, od katerih danes mineva natančno 22 let, je postavila mejnike slovenskim občinam. Stranka ima najmočnejše kapitalsko zaledje in neformalno lastništvo nad zemljo in gozdovi. SLS je po zadnjih javnomnenjskih raziskavah s skoraj petimi odstotki spet na pragu parlamenta. Stranka, ki sta jo najbolj zaznamovala brata Podobnik, še danes obvladuje kar četrtino vseh občin po državi. 50 občin namreč vodijo župani SLS. Nad Ajdovščino, Novo Gorico, Kanalom, Cerknim in Idrijo pa še vedno vztraja ledeni oklep. 40 tisoč evrov škode je samo na električnem omrežju, polomljenega je ogromno sadnega drevja. Številne ceste so poledenele in neprevozne. Danes se je spet zvišala gladina vode na Planinskem polju, ki jo za zdaj še zadržuje stometrski zid iz protipoplavnih vreč. Oktobrske poplave so v občinah Škofja Loka in Gorenja vas - Poljane povzročile za okoli tri milijone evrov škode. V vsej Poljanski dolini je uničena polovica lokalnih cest, ker država ni očistila vodotokov. A zdaj akcijski načrt denarja za njihovo sanacijo ne predvideva. Občine so prepuščene same sebi.

Filipine je dosegel Hagupit, najmočnejši tajfun letos. Iz province Samar poročajo o poplavah, močan veter pa odnaša pločevinaste strehe in ruva drevesa. Sunki vetra dosegajo tudi 210 kilometrov na uro. Filipinci se bojijo, da bi se ponovila lanska tragedija, ko je zaradi tajfuna Haiyan umrlo več kot sedem tisoč ljudi. Da bi preprečili najhujše, bodo evakuirali dva milijona in pol ljudi oziroma skoraj polovico prebivalstva.

Proračun razpada pred očmi ministra Dušana Mramorja. Z uvedbo davčnih blagajn bo finančni minister po naših ocenah letno pobral vsaj 300 milijonov evrov več davka na dodano vrednost. Minister Mramor bi zdaj moral razumeti, da je pravi trenutek, da začne razmišljati o zmanjševanju davkov, ne pa o nenehnem višanju davčnih stopenj in napovedovanju novih, s katerimi je vlada že povzročila resen konflikt z gospodarstvom.

Davčni primež se zateguje. Več kot 14 tisoč slovenskih delavcev, ki delajo v Avstriji, je zato celo pripravljenih protestirati. Ker delajo v tujini, bodo morali plačati tudi do pet tisoč evrov več dohodnine, saj jim je država ukinila posebno davčno olajšavo. Država, konkretneje finančni minister, se o tem ne želi več pogajati. Delavci zato grozijo z zaporami cest in mejnih prehodov med prazniki.

Povsem drugačno finančno situacijo pa opaža Indija. Izjemna gospodarska rast državo premika proti mestu tretjega največjega gospodarstva na svetu. Kar 23 indijskih menedžerk je te dni v Sloveniji. Zanima jih predvsem to, kako dobiti posel v Evropski uniji. Gre za izjemno priložnost in potencial, ki ga v imenu indijskega gospodarstva k nam prinašajo te uspešne ženske.

Ne spreglejte