Petek, 1. 11. 2024, 8.22
1 mesec, 2 tedna
Dan spomina na mrtve: po državi številne slovesnosti, vladal bo prometni kaos #foto
Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar bo na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam.
Po državi bo še več žalnih slovesnosti. Zveza združenj borcev za vrednote NOB Ljubljana bo v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana na Svetem Urhu pripravila tradicionalno žalno slovesnost s polaganjem cvetja in kulturnim programom. Nagovor bo imel poslanec Svobode Lenart Žavbi. Podpredsednica DZ Nataša Sukič (Levica) bo položila venec, navzoča pa bosta tudi poslanca Svobode Martin Premk in Dean Premik.
Nekateri so se na grobove odpravili že pred 1. novembrom. V Mariboru bo na pokopališču Pobrežje spominska slovesnost na osrednjem komemorativnem prostoru partizanskega grobišča, zbrane pa bo kot predstavnik Mestne občine Maribor nagovoril podžupan Samo Peter Medved. Zatem bodo položili venec na grobišče padlim v prvi svetovni vojni, navzoč pa bo mariborski župan Saša Arsenovič.
Pozor, ponekod je spremenjen prometni režim
Množične obiske grobov vsako leto spremlja tudi prometni kaos. Prometni režim na območju nekaterih pokopališč so spremenili že v dneh pred praznikom. Ponekod so z namenom, da bi bilo okoli pokopališč čim manj gneče zaradi avtomobilov, omogočili brezplačen prevoz do pokopališč. Prav tako so v nekaterih mestih uredili brezplačno parkiranje.
Krizantema ponazarja neizbežnost smrti. Dan spominjanja na mrtve je bil dela prost dan že v Socialistični republiki Sloveniji, ko je bil poimenovan kot dan mrtvih. V samostojni Sloveniji je ohranil podobno vlogo in način obeleževanja, kot smo ju poznali pred letom 1991.
Dan spomina na mrtve sicer temelji na cerkvenem prazniku vseh svetih, s katerim Cerkev opozarja, da so poleg javno razglašenih svetnikov svetništvo skozi čas dosegli tudi drugi ljudje, ki pa so ostali neimenovani. Dan pozneje, ko je po cerkvenem koledarju dan vernih duš, pa se spominja vseh vernih rajnih. Vzhodna Cerkev je imela praznik vseh svetih že v 4. stoletju, prek Galije pa se je v 9. stoletju razširil v zahodno Cerkev.