Petek, 4. 10. 2013, 16.28
8 let, 7 mesecev
Čemu klinični center plačuje zdravnika, ki ne obravnava nobenega pacienta?
Avgusta smo poročali, da je na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani (UKC) zdravnik radiolog od marca 2006, ko se je zaposlil v Kliničnem inštitutu za radiologijo, delal le dva meseca, nato pa so na zdravniškem pregledu ugotovili, da je psihiatrični bolnik. Od takrat naprej je izmenično uporabljal 30-dnevno bolniško in dopust.
V UKC so nam pojasnili tudi, da zdravniško spričevalo z začetka januarja 2012 radiologu ni dopuščalo opravljanja nalog, zato je bil na podlagi tega napoten na invalidsko komisijo, v času postopka na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa je bil razporejen na čakanje na delo doma.
Vendar pa na računskem sodišču poudarjajo, da "za razporeditev zdravnika na čakanje na delo doma v času, ko poteka postopek ugotavljanja invalidnosti na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ni pravne podlage v veljavnih predpisih in kolektivnih pogodbah. Če zdravnik ni sposoben opravljati svojega dela, mu njegov osebni zdravnik oziroma pristojni organ Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije odredi odsotnost z dela zaradi bolezni. O nesposobnosti za delo lahko odloči le njegov osebni zdravnik oziroma zdravniška komisija, ne pa delodajalec sam".
Pred kratkim smo se zato znova obrnili na UKC in jih povprašali, kakšen je trenutni status radiologa. Pojasnili so nam, da mu dela začasno ne odrejajo in da od julija do danes ni obravnaval nobenega pacienta. Radiolog je namreč kljub mnenju računskega sodišča, da za to ni pravne podlage, še vedno na čakanju na delo doma. Julija in avgusta je prejel mesečno nadomestilo v višini štiri tisoč evrov bruto.