Četrtek, 19. 3. 2015, 15.38
6 let
Če ministrstvo ne bo ukrepalo, lahko sledi bojkot izvedbe letošnjih ekstercev
Če rešitev ne bo, bodo med učitelji preverili tudi podporo morebitnemu bojkotu izvedbe letošnjega NPZ. Pojasnila pričakujejo tudi od kandidatke za novo ministrico Klavdije Markež.
Kot je pojasnila, je temeljni smisel NPZ, da učenci, učitelji in ravnatelji preverijo, kako uspešni so pri doseganju ciljev in standardov znanja, zastavljenih v učnih načrtih. Dodala je, da se testi obvezno izvajajo za učence 6. in 9. razreda, dosežek učencev pa ne vpliva na končno oceno, niti ne na končni uspeh, na prihod v srednjo šolo pa ima vpliv samo, kadar je omejen vpis.
Po podatkih Državnega izpitnega centra (RIC) so sicer učitelji lani ovrednotili 101.504 teste. Preizkuse je vrednotilo 5.124 učiteljev, v povprečju pa jih je vsak ovrednotil 20. "Tisti učitelji, ki so teste ovrednotili dan pred dogovorjenim rokom, so za nagrado dobili še nekaj novih," je še povedala predsednica sindikata. Za vsa opravila je država po njenih besedah z neplačilom privarčevala nekaj več kot 100 tisoč delovnih ur.
Ministrstvu je Sviz predlagal, naj se v obdobju varčevanja izvajanje NPZ začasno prekine, ministrstvo pa je predlog zavrnilo, češ da so sredstva za izvedbo NPZ majhna. V Svizu zdaj ministrstvo pozivajo, naj določi merila in kriterije za plačilo ur, ki jih bodo učitelji porabili za ocenjevanje testov iz NPZ.
Upajo, da bodo o težavi vrednotenja ocenjevanja testov NPZ poslanci na ponedeljkovem zaslišanju vprašali tudi kandidatko za novo šolsko ministrico Markeževo. Hkrati si želijo, da se bo Markeževa jasno opredelila tudi do vprašanja ustreznega financiranja izobraževanja in znanosti v naši državi. Izredno pomembno bo po Štrukljevem mnenju tudi to, kako se bo Markeževa opredelila do financiranja zasebnega šolstva.
Štrukelj je še dodal, da je slovensko šolstvo v zadnjih letih izpostavljeno številnim aferam, zato si želijo predvsem ministra ali ministrice, ki bo sposoben zagotoviti mir in stabilnost šolstva.