Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 6. 2014,
10.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

UKC Maribor

Sreda, 18. 6. 2014, 10.06

8 let, 7 mesecev

Bodo zaradi trme na Štajerskem ostali brez urgentne kardiologije?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vodstvu UKC Maribor in zaposlenim na kardiologiji se še ni uspelo dogovoriti glede ureditve opravljanja urgentnih kardioloških posegov. Če dogovora ne bo, bodo morali paciente voziti v Ljubljano.

Kot je znano, se je v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor že pred meseci zapletlo, ko je zaposlenim na oddelku za kardiologijo in angiologijo prekipelo. Opozorili so na preobremenjenost, ki pa ni ustrezno poplačana. Zaradi tega so zagrozili celo z napotitvami bolnikov v druge bolnišnice.

Dogovora kljub več mesecem pogajanj še ni. Vodstvo trenutno predlaga 20-odstotno povečanje izplačil zaradi povečanega obsega dela.

"V zvezi z možnostmi pravne ureditve opravljanja urgentnih kardioloških posegov v UKC Maribor čakamo na odziv predstojnika glede predlaganih rešitev. Prav tako čakamo še na odziv ministrstva za zdravje. Oba odziva pričakujemo še ta teden," so pojasnili v upravi UKC Maribor.

Delo za zdaj poteka nemoteno Ob tem so poudarili, da delo na oddelku za zdaj poteka nemoteno. "Če ne bo več mogoče zagotoviti neprekinjenega zdravstvenega varstva v okviru obstoječih možnosti, bo treba pacienta napotiti v UKC Ljubljana," so dodali.

Pravni svetovalec zdravniškega sindikata Fides Bojan Popovič meni, da gre v nastalem položaju za "kombinacijo togega plačnega sistema in še bolj togega obnašanja vodstva UKC Maribor".

Kot pravi, je to tipična situacija, "v kateri plačilo po urah ne ustreza naravi in pomenu opravljenega dela. Ni namreč mogoče vnaprej predvideti, kdaj bo potreba po urgentnem kardiološkem posegu nastala in kolikokrat v dnevu ali tednu se bo pojavila. Ko se zgodi, pa je treba reagirati takoj, zato je treba nagraditi število posegov, ne njihovega trajanja."

Rešitev: variabilni del plače? Najprimernejša rešitev bi bil po njegovem mnenju variabilni del plače, ki pa za takšne primere v slovenskem plačnem sistemu ni predviden. "Zato smo predlagali sklepanje podjemnih pogodb, pri čemer pa bo potrebno še ustrezno soglasje ministrstva za zdravje. Pri tem smo tudi jasno določili, kje so po našem mnenju meje za sklepanje tovrstnih pogodb," je pojasnil.

Po njegovih besedah ni dobro, da si je treba zaradi pomanjkljivosti plačnega sistema izmišljevati vedno nove oblike atipičnih pogodb o delu. "Ta tip pogodb je močno obdavčen, po drugi strani pa daje manj socialne varnosti, kot če bi bilo delo opravljeno v okviru pogodbe o zaposlitvi. Podjemne pogodbe niso najboljša, so pa najboljša izvedljiva možnost," meni.

"Taksist, ki bi peljal pacienta v Ljubljano in nazaj, bi zaslužil več" Sindikat je po poročanju medijev predlagal sklenitev podjemnih pogodb, po katerih bi kardiologi od UKC Maribor prejeli okoli 175 evrov na poseg. Popovič je opozoril, da gre za bruto znesek, od katerega približno polovico predstavljajo davščine. "Višina je po našem mnenju prenizka. Taksist, ki bi peljal pacienta v Ljubljano in nazaj, bi zaslužil več," je dejal.

Kardiologi se pritožujejo tudi zaradi težav z zastarelim koronografskim aparatom. V upravi UKC Maribor so pojasnili, da je proizvajalec tega aparata podal pisno izjavo, da je aparat ob rednem servisiranju in vzdrževanju še vedno primeren za klinično uporabo. Tudi rezervni deli za aparat naj bi bili zagotovljeni vse do konca leta 2015, ko pa naj bi v bolnišnici že kupili nov aparat. "Do zdaj aparat deluje brez posebnih težav in izpadov," so dodali.

Ne spreglejte