Nedelja, 18. 10. 2015, 13.14
8 let, 6 mesecev
Begunec iz Afganistana na Šentilju: Srečen sem, da sem tukaj
"Tu sem z družino, osem nas je, na poti smo že en mesec. Veliko smo že prehodili, izčrpani smo," nam je ponoči na Šentilju, v slovenskem sprejemnem centru v pogovoru dejal 22-letni Afganistanec. Samo za pot do Turčije so plačali 1400 evrov na osebo, za čoln do Grčije še vsak 900 evrov.
Njegov cilj je Nemčija, kjer že dve leti živi njegov 18-letni bratranec s starši. "Tam hodi v šolo in je zadovoljen z življenjem na varnem. V Afganistanu ni miru ni varnosti, ogrožajo nas Talibani in Islamska država," pravi Abdul. V Nemčiji si želi študirati in si ustvariti dostojno življenje.
"V Afganistan bi se vrnil, če bi tam bilo varno in pogoji za ustvarjanje življenja," doda pred šotorom nastanitvenega centra na Šentilju. Hkrati pove, da je srečen, da je tukaj in že blizu ciljne države.
Po registraciji in pregledu prtljage jih prepeljejo v nastanitvena centra v Šentilju in Gornji Radgoni. Od koder pa jih v dogovoru z Avstrijo pospremijo do meje.
Med čakanjem na možnosti nadaljevanja poti so jim v velikem šotoru s klopmi in mizami na voljo hrana in voda ter sanitetni material, kot so vložki in plenice. V manjšem šotoru si lahko izberejo topla oblačila, v preostalih šotorih so pripravljeni za njihovo morebitno prenočitev. Postavljene so tudi kabine za prhanje in stranišča.
V nastanitvenem centru Šentilj imajo še ambulanto, največ je prehladov, pove Golob iz civilne zaščite. Nekateri pa potrebujejo (le) pogovor.
Ob medsebojnem dogovoru med policijami begunce slovenska policija peš pospremi do Avstrije, kjer jih sprejmejo v tamkajšnjem nastanitvenem centru. Tako na slovenski kot avstrijski strani so prisotni tudi prevajalci.
V Avstriji ponovno opravijo registracijo, od tam pa jih nato prepeljejo v begunske centre. V medsebojnem državnem dogovarjanju je tako prehod beguncem in migrantom med Hrvaško, Slovenijo in Avstrijo za zdaj omogočen do ciljnih držav.