Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 12. 2008,
20.42

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 12. 2008, 20.42

9 let, 3 mesece

Amnesty International Slovenije je obeležil svetovni dan človekovih pravic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ob svetovnem dnevu človekovih pravic je Amnesty International Slovenije (AIS) v atriju mestne hiše na ogled postavil razstavo o 20 letih delovanja slovenske AI.

Razstavo "Od srednješolke do gibanja 8500 ljudi" je odprl ljubljanski župan Zoran Janković, ki je pozval na "toplino in človeško strpnost, da bi vsak izmed nas deloval kot član AI". Dve pomembni obletnici Letošnji 10. december, svetovni dan človekovih pravic, je za Amnesty International Slovenije, kot je uvodoma dejala direktorica AIS Nataša Posel, posebej pomemben. "Na ta dan praznujemo dve pomembni obletnici, 10. decembra 1948 je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Splošno deklaracijo človekovih pravic, 10. decembra 1988 pa je takrat 16-letna Suzana Dewa s somišljeniki ustanovila prvo skupino Amnesty International v slovenskem prostoru in v Vzhodni Evropi," je poudarila.

Skozi svoje 20-letno delovanje v Sloveniji se je AI Slovenije po besedah Nataše Posel razvila v pomembnega sogovornika za področje človekovih pravic. Delo AIS uspešno izvajajo z vidika splošnega osveščanja, prizadevanja za sistemske spremembe, izvajanja kampanj oziroma aktivizma v dobro človekovih pravic ter učenja o človekovih pravicah.

Dnevnik je Amnestyju podaril 1287 evrov Zato razstava preko kratkega besedila in veliko fotografskega in dokumentarnega gradiva povzema poglavitne uspehe in izzive prvih 20 let slovenske Amnesty. Ob robu razstave sta predsednik uprave časopisne hiše Dnevnik Branko Pavlin in direktor filmske založbe A.G. Market Goran Stankovič predala AIS donatorski ček v višini 1287 evrov. Sredstva so bila zbrana s prodajo filma Pot v Guantanamo, pri čemer sta od vsakega prodanega izvoda omenjeni podjetji za delo slovenske Amnesty namenila en evro.

Po otvoritvi razstave, ki bo odprta do 14. decembra, nato se bo preselila v Velenje, je na ljubljanskem Prešernovem trgu v čast obeh pomembnih obletnic ob 19. uri zasijalo še 1000 svečk za človekove pravice. Prostovoljke in prostovoljci so že popoldne v obliko velike svečke, obdane z bodečo žico, razporedili 1000 svečk.

Vlado Kreslin AIS posveča koncert Zadnje svečke so prižgali skupaj z nekaterimi dolgoletnimi podporniki ali vidnejšimi člani, med drugimi tudi Vladom Kreslinom, Arnetom Hodaličem in Zoranom Jankovićem. Sicer AIS ob pomembnih obletnicah pripravlja še druge dogodek. Že nocoj posveča Vlado Kreslin AIS svoj nocojšnji koncert v Cankarjevem domu.

Amnesty International (AI), ustanovljena leta 1961 v Londonu, je globalno gibanje 2,2 milijona ljudi, ki spreminjajo svet. Prizadevanja AI vodijo v izpustitev zapornikov vesti, sojenje mučiteljem, zagotovitev pravice žrtvam, spreminjanje pravnih standardov. Za svoja prizadevanja so leta 1977 dobili tudi Nobelovo nagrado za mir.

Amnesty International se pri svojih raziskavah in ukrepih osredotoča na preprečevanje in odpravo hudih zlorab človekovih pravic. To so pravice do telesne in duševne celovitosti, svoboda vesti in izražanja ter pravica do nediskriminacije.

Ne spreglejte