Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 2. 2018,
20.58

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,14

Natisni članek

Natisni članek

alkohol vino

Torek, 20. 2. 2018, 20.58

6 let, 10 mesecev

"Alkohol je substanca, ki je ne potrebujemo" #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,14

V Sloveniji je vsako druženje skoraj že izgovor za popivanje. Kot da se brez alkohola ne bi znali več sprostiti in uživati drug ob drugem. Alkohol številni dojemajo kot tehniko sprostitve. Kako pa to vpliva na naše telo, denarnico in najbližje?

"Alkohol je substanca, ki je ne potrebujemo, ampak je substanca, ki jo uporabljamo, da dosežemo neke učinke. Edino, kar je priporočljivo z zdravstvenega vidika, je popolna abstinenca," je povedala Daniela Fiket.

"Običajno je bilo vedno tako, da prvi kozarec povzroči potrebo po drugem oziroma drugi obvezno po tretjem, potem pa se je treba odločiti," je pojasnil Miha Istenič.

"Alkohol uspava tisti del možganov, ki je problematičen, ker nam postavlja meje. Zato, ker od nas zahteva nekatere stvari," je razložila Fiketova.

Kje je meja?

Če pa že pijemo, kje je torej meja? To je seveda odvisno od posameznika, njegovega spola, let in teže. Obstajajo pa splošno predpisane meje pitja, je bil natančen enolog Dušan Brejc.

Pri pitju vina velja nenapisano pravilo, pitje vode v razmerju 2 proti 1, torej za vsak deciliter vina vsaj dva decilitra vode.

"Bistvo vsega skupaj je, da vsak dan pijemo po malo, ne pa, da vso količino alkohola potem v enem dnevu zlijemo vase. In če me povprašate po kulturnem pitju vina, je tako, da vsak dan spijemo kozarec, dva, en dan na teden pa počivamo," je dejal Istenič.

Lahko pa se na primer lotite degustacijskega načina pokušanja vin in penin. Pijačo najprej povonjate, srknete, jo obdržite v ustih, da karakter vina okuži vaše brbončice, in jo nato preprosto izpljunete. 

Ne spreglejte