Nedelja, 15. 1. 2012, 16.05
9 let, 3 mesece
3. teden: Janković ni bil izvoljen za mandatarja
Zoran Janković na tajnem glasovanju v državnem zboru ni dobil potrebnih 46 glasov in tako ni bil izvoljen za mandatarja. Janković je dobil 42 glasov poslank in poslancev, kar pomeni, da zanj niso glasovali niti poslanci vseh strank, ki so mu obljubile podporo. V štirih strankah – Listi Virant, SDS, SLS in NSi - pa glasovnic niso dvignili, saj so želeli odstraniti vsakršen dvom o tem, da bi lahko kateri od njihovih poslancev glasoval v nasprotju s sklepom stranke, da ne podpre Jankovićeve kandidature za mandatarja. Odločitev četverice je sprožila precejšnje neodobravanje nekaterih političnih akterjev.
Predsednik republike Danilo Türk, ki mora zdaj v 14 dneh predlagati novega kandidata, je v prvem odzivu dejal, da ostaja Janković v njegovih očeh resen kandidat za mandatarja in s tem dopustil možnost, da bi Jankovića za mandatarja predlagal tudi v drugo. So pa pogovore o koalicijskem sodelovanju nadaljevali predsedniki SDS, Liste Virant, SLS in NSi, Janez Janša, Gregor Virant, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak. V prilogi h koalicijski pogodbi, parafirani v nedeljo, so stranke zapisale, da bodo za mandatarja predlagale prvaka SDS Janeza Janšo.
Slovenija tako še vedno ostaja brez mandatarja in nove vlade. Vlada premiera Boruta Pahorja se je zato, kljub temu, da opravlja le tekoče posle, odločila, da v DZ pošlje predloge šestih zakonov, s katerimi po mnenju Pahorja ni mogoče odlašati, ne da bi bili prizadeti interesi države glede fiskalne konsolidacije in izboljšanja gospodarske klime. Nič kaj obetavna ni niti ocena bonitetne hiše Standard & Poor's (S&P), ki je Sloveniji znižala oceno za eno stopnjo z AA- na A+. Država bi morala sicer po nekaterih napovedih letos privarčevati 700 milijonov evrov.
Slovenijo pa je medtem zajela prava loterijska mrzlica. Tudi na tokratnem žrebanju Lota Slovenija ni dobila novega milijonarja. Nagradni sklad, več kot tri milijone evrov, se prenese v naslednji krog, saj sedmica tudi tokrat ni bila vplačana. Verjetnost, da uganete sedmico, je 1 proti 15.380.937. Slovenija in Hrvaška pa medtem še vedno čakata na odločitev Evropske komisije, ki bi morala pripraviti seznam potencialnih arbitrov.
V Mariboru se je uradno začela Evropska prestolnica kulture (EPK) 2012. Gre sicer za največji kulturni projekt v zgodovini samostojne Slovenije, saj se bo v tem letu v Mariboru in ostalih partnerskih mestih zvrstilo več tisoč kulturnih dogodkov.