Ljudje rokavice nosijo za zaščito pred mrazom ali vročino, mehanskimi poškodbami, kemikalijami in virusi. Že od samega začetka pa rokavice predstavljajo tudi modni dodatek.
Prve rokavice lahko zasledimo že pri Egipčanih, imele pa so obliko preprostih vreč brez odprtin za prste. Egipčanske ženske so jih uporabljale zlasti za zaščito med delom in kuhanjem. Skozi stoletja se je vloga rokavic nato povečevala, saj so postale nepogrešljiv pripomoček pri vsakdanjih opravilih. Sicer pa rokavice, kot jih poznamo danes, izhajajo iz Francije, kjer so že leta 1190 ustanovili prvi ceh, ki je združeval obrtnike, ki so izdelovali takrat le usnjene rokavice. Že v trinajstem stoletju so rokavice – te so bile največkrat platnene ali svilene, segale pa so tudi vse do komolcev – kot modni dodatek začele nositi ženske. Serijska proizvodnja se je začela leta 1807, ko so v Veliki Britaniji izumili stroj za obdelavo rokavic, to pa je pomenilo, da je ta pripomoček in modni dodatek postal dostopen tudi nižjim slojem.
Poznamo namreč več vrst rokavic, vse pa so prilagojene dejavnosti, za katero so bile namenjene. Rokavice se najpogosteje uporabljajo za komercialne namene in v industriji (medicinske, vojaške, vrtnarske …), v športu (za golf, hokej, kolesarjenje, boks, bejzbol …), kot modni dodatek ali preprosto za zaščito pred mrazom.
Med materiali izstopa usnje
Pri nakupu rokavic moramo biti pozorni zlasti na material. Rokavice so sicer najpogosteje izdelane iz usnja (bodisi naravnega ali umetnega), volne, bombaža, svile ali sintetičnih materialov, med katerimi prednjačita zlasti lateks in guma. Ko je govor o običajnih zimskih rokavicah, med materiali prav gotovo izstopa usnje. Usnjeni izdelki so namreč tudi sicer cenjeni zaradi udobnosti, topline in estetskega videza.
Pri proizvodnji običajnih rokavic se najpogosteje uporablja ovčje usnje, ki ohranja toploto. Medtem ko so rokavice slabše kakovosti izdelane iz govejega usnja, ki je zaradi svoje debeline tudi sicer dokaj neprimerno za uporabo, so rokavice boljše kakovosti izdelane iz plemenitejšega ovčjega usnja (jagnje).
Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu zimskih rokavic?
Za vsake zimske rokavice je dobro, če so sestavljene iz treh plasti: vodoodporne zunanjosti, izolacijske plasti, ki naj sega vse do konic prstov, in notranjega vložka, ki lahko "vsrka" vlago. Če boste rokavice uporabljali za zimske dejavnosti, kot je denimo smučanje ali kidanje snega, potem poiščite rokavice, pri katerih lahko notranjo plast – v primeru potenja – odstranite.
Za običajno uporabo kupite rokavice, izdelane iz poliestra, spandeksa in flisa, ki nudijo toplino in ohranjajo gibljivost. Rokavice naj imajo vsaj dve plasti, pri nakupu pa pazite tudi na to, da se bo elastika prilegala vašemu zapestju in da vas ne bo tiščala. Kupite le rokavice, ki so dovolj dolge, da jih boste lahko potisnili za rokave svojega plašča ali bunde.
"Malo denarja, malo muzike"
Ko boste torej naslednjič izbirali rokavice, bodite pozorni zlasti na material. Od tega je nato odvisna tudi cena. Za volnene rokavice boste pri prodajalcih na tržnici ali v nekoliko cenejših trgovinah odšteli zgolj dva ali tri evre, a vedeti morate, da je temu primerna tudi kakovost. Za nekoliko boljše pletene rokavice boste odšteli vsaj 15 evrov ali več. Če želite vodoodporne in tople rokavice, bo najbolje, da sežete po usnjenih rokavicah, a boste morali zato tudi temu primerno globlje seči v žep. Za prave usnjene rokavice boste namreč odšteli vsaj 30 evrov ali več.
Ne bodite sramežljivi, pustite domišljiji prosto pot
Letošnji modni trendi sicer narekujejo usnjene rokavice vseh barv (rdeče, rumene, kovinske odtenke, naravno usnje), poudarek pa je še vedno na črni barvi. Ne bodite sramežljivi in pustite domišljiji prosto pot. Rokavice naj krasijo različni vzorci in gumbi. Letošnjo zimo so modne zlasti rokavice z "odrezanimi prsti", za posebne priložnosti pa naj dame izberejo rokavice, ki segajo do komolca. Izbira je navsezadnje vaša. Pomembno je le, da se boste v rokavicah, ki jih boste izbrali, počutili dobro in da vam bo toplo.