Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 6. 2013,
22.18

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

reforme

Četrtek, 6. 6. 2013, 22.18

7 let, 9 mesecev

Zakrajšek: Reform se boji 99 odstotkov Slovenije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Reform se boji 99 odstotkov Slovenije, a potreben je bistven prelom od tega, kar se je dogajalo v zadnjih letih, meni slovenski finančnik v ameriški centralni banki Egon Zakrajšek.

Kot ključni vzrok globine slovenske gospodarske krize Zakrajšek navaja prepletenost gospodarstva s politiko.

"Dimenzije krize v EU večje kot v ZDA" Svet se je v zadnjih letih znašel v nepojmljivi gospodarski situaciji. Kriza je globoka, ker izhaja iz bančnega sistema, ki je skoraj propadel, a predstavlja ožilje ekonomije. Se pa vsi zavedajo, da je to treba rešiti, je na pogovoru o reformah za razvojni preboj Slovenije dejal Zakrajšek.

Opozoril je, da ima kriza v Evropi večje dimenzije od krize v ZDA. Ob tem ocenjuje, da je razlika tudi v monetarni politiki evropske in ameriške centralne banke. Slednja se je namreč veliko bolj agresivno odzvala na zlom gospodarstva. Meni, da je prihodnost evra veliko vprašanje, dokler se Evropa res ne bo odločila za fiskalno unijo.

"Bančni sistem je ožilje, s katerim politična elita drži gospodarstvo v šahu" Spregovoril je tudi o razmerah v Sloveniji in, kot je dejal, nerazviti politični opoziciji. Opozoril je na zagovarjanje "diskreditiranih ekonomskih idej, tako imenovanih ekonomskih nacionalnih interesov, ki so dajali moč določenim monopolom v Sloveniji".

Sanacija bančnega sistema je po njegovih besedah daleč najpomembnejši ukrep, ki ga mora Slovenija takoj speljati. "Bančni sistem je natanko tisto ožilje, s katerim politična elita drži gospodarstvo v Sloveniji v šahu," je povedal Zakrajšek.

Seznam 15 podjetij slab signal? Hkrati bi bila konstruktivna poteza slovenske politike še zaveza umika iz gospodarstva. Prodaja naložb države oziroma seznam 15 podjetij, s katerim se zdaj "mešetari okoli in dela kupčije", pa je po njegovem mnenju slab signal z mednarodnega vidika.

Med potrebnimi ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti pa je Zakrajšek omenil še izboljšanje podjetniškega okolja, pritegnitev tujih investicij, fleksibilno delovnopravno zakonodajo, postopno zmanjševanje obsega javnega sektorja in dolgoročen dogovor s sindikati ter reforme pravosodja, javne uprave in šolstva.

Zakrajšek: Konsolidacija javnih financ naj se porazdeli medgeneracijsko Kot je poudaril, je potrebna tudi konsolidacija javnih financ, a se mora ta proces porazdeliti medgeneracijsko. Breme vseh teh reform namreč ne sme pasti na pleča trenutne generacije, ki je pravzaprav najmanj zmožna prenesti takšno breme, je dodal Zakrajšek in pojasnil, da se tudi konsolidacija javnih financ ne more zgoditi v primeru negativne gospodarske rasti.

O ključnih ukrepih za gospodarski razvoj in prihodnost mladih so spregovorili tudi ostali sogovorniki pogovora v organizaciji združenja Mreža idej. Sašo Polanec z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani se je dotaknil problematike brezposelnosti med mladimi in dodal, da je slovenski trg dela eden manj liberalnih. Tudi po njegovem mnenju pa bi med prioritetnimi ukrepi morala biti sanacija bančnega sistema.

Direktor družbe Bauhaus v Sloveniji in Srbiji Samo Kupljen ter ustanovitelj in direktor družbe RSG Kapital Jure Mikuž pa sta izpostavila potrebo po resnični reformi trga dela. Kot je dejal Kupljen, bi fleksibilnejši trg hitreje absorbiral ljudi, ki bi prišli na trg dela zaradi propada nekega podjetja.

Ne spreglejte