Torek, 4. 11. 2014, 15.27
7 let, 11 mesecev
Zakaj si direktorice ne znajo izboriti višje plače
Mary Barra, Virginia Rometty in Ana Botin so le tri izmed vse več žensk, ki jim v zadnjih letih uspeva zasedati moške položaje. Barra je kot prva ženska letos februarja prevzela vodenje družbe General Motors, dobri dve leti prej je Rommettyjeva kot prva ženska sedla na direktorski stol družbe IBM, španska podjetnica Botinova pa je bančno družbo Santander Group prevzela letos septembra.
Največ vodilnih položajev ženske zasedajo v ameriških in kanadskih podjetjih (3,2 odstotka), pa tudi kitajskih (2,5 odstotka), in sicer v panogah informacijske tehnologije in potrošniških storitev. Precej manj je na vodilnih položajih Evropejk (1,4 odstotka) in Japonk (0,8 odstotka). Raziskava je sicer pokazala tudi, da so profili žensk, ki postanejo direktorice, zelo podobni moškim, ki zasedajo vodilne položaje: so približno enako stare, prihajajo iz regije, kjer je sedež podjetja, in imajo mednarodne delovne izkušnje.
In zakaj je delo ženske še vedno manj vredno kot moško delo? Eden od razlogov je, ker se ženske ne znajo pogajati za svoje pravice, pravi profesor s poslovne šole Insead Horacio Falcao, piše Forbes.
Prvi razlog, ki ga omenja Falcao, je, da so ženske že v osnovi v slabšem izhodiščnem položaju, saj kljub vse večji enakosti še vedno obstajajo različni psihološki predsodki o razlikovanju med spoloma. Tako se od žensk še vedno pričakuje lepo in prijazno vedenje, nekdo, ki zahteva svoje pravice, pa mora nastopiti dokaj neprijazno in predvsem ostro.
Konkretno glede plačila pa navaja, da ženske, ko zahtevajo višje plačilo, same sebe prenizko ocenijo, saj nasvet o višini plačila običajno iščejo v krogu žensk, ki pa imajo, kot že ugotovljeno, nižje plače kot moški.