Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Marjan Žlogar

Torek,
24. 3. 2015,
20.42

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 3. 2015, 20.42

8 let, 2 meseca

Turizem – svetovna gospodarska panoga v vzponu

Marjan Žlogar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Turizem je zadnjih šest let ena izmed najhitrejše rastočih panog na svetu. Tradicionalno najbolj obiskane zahodne turistične destinacije dobivajo konkurenco na Bližnjem in Daljnem vzhodu ter v Afriki.

Vedno več držav sveta se odpira in vlaga denar v turizem. Turistična panoga pomembno prispeva k ekonomskim kazalcem držav, odpiranju novih delovnih mest in razvoju infrastrukture. Zaradi nenehne rasti in razvoja je turizem v zadnjem šestletnem obdobju postal eden od najhitreje razvijajočih se ekonomskih sektorjev na svetu. Najbolj obiskane turistične destinacije v Severni Ameriki in Evropi posledično dobivajo novo konkurenco. Število prenočitev v Evropski uniji se je leta 2014 povečalo, v Sloveniji pa na račun padca domačih gostov malce zmanjšalo.

Turistična panoga se hitro širi Poročilo organizacije Svetovne turistične organizacije (UNWTO) za leto 2014 ocenjuje, da je bilo skupno število mednarodnih turističnih obiskov držav v letu 2014 1,183 milijarde. To je pričakovanih 4,7 odstotka več mednarodnih turističnih obiskov kot leta 2013. Po začetku gospodarske krize leta 2009 je to že peto zaporedno leto z nadpovprečno rastjo turističnih obiskov.

Najvišja, sedemodstotno rast je ocenjena za Ameriko, s petodstotno oceno rasti obiskov ji sledita Azija in pacifiško območje. Malce podpovprečna rast obiskov je pričakovana za Evropo in Bližnji vzhod, ta bo na teh območjih štiriodstotna, sledi Afrika z oceno rasti v višini dveh odstotkov.

Letalo – sredstvo menjave lokacije, ki ga turisti uporabljajo najpogosteje Po podatkih za leto 2013 je bilo: – 53 odstotkov mednarodnih turističnih obiskov opravljenih z letalom, – 40 odstotkov po cesti, – pet odstotkov po vodi in – dva odstotka z uporabo železnice.

Leta 2014 je bilo po oceni UNWTO največ, kar 109 milijonov, turističnih potovanj opravljenih iz Kitajske. Najhitreje naraščajoče število turističnih potovanj je opaziti v Rusiji in Braziliji.

Francija ostaja turistično najbolj obiskana država, kažejo podatki Svetovne turistične organizacije za leto 2013. Največji hit sta Tajska in Rusija, število mednarodnih turističnih obiskov se v omenjenih državah viša najhitreje.

Destinacije z največjim številom turističnih obiskov so v posameznih regijah naslednje:

Afrika: Maroko, Južnoafriška republika in Tunizija; – Bližnji vzhod: Savdska Arabija, Združeni Arabski Emirati in Egipt; – Amerika: ZDA, Mehika in Kanada; – Azija in Pacifik: Kitajska, Tajska in Malezija; – Evropa: Francija, Španija in Italija.

Prvakinji v prenočitvah: Francija in Španija V Evropski uniji (EU) je bilo lani 2,7 milijarde prenočitev, od tega so po podatkih Eurostata 44 odstotkov prenočitev ustvarili tuji gosti. Območje EU v primerjavi z lani letos pričakuje 1,7-odstotno rast prenočitev.

Med državami EU so imele največje število pričakovanih prenočitev: - Francija (402,9 milijona), - Španija (401,3 milijona), - Italija (369,9 milijona) - in Nemčija (366,2 milijona).

Najmanjše število ocenjenih prenočitev za leto 2014 sta imela Luksemburg (2,8 milijona) in Latvija (4,2 milijona).

Kaj pa Slovenija? Slovenija ima za lani ocenjeno 9,2 milijona prenočitev. Delež pričakovanih prenočitev tujih gostov znaša 63 odstotkov.

Ima pa Slovenija v primerjavi z letom prej ocenjen 0,9-odstotni padec skupnih prenočitev. Drugače povedano to pomeni 0,8-odstotno rast prenočitev tujih gostov in 3,7-odstotni padec prenočitev domačih gostov.

Ne spreglejte