Torek, 24. 3. 2015, 20.42
8 let, 2 meseca
Turizem – svetovna gospodarska panoga v vzponu

Vedno več držav sveta se odpira in vlaga denar v turizem. Turistična panoga pomembno prispeva k ekonomskim kazalcem držav, odpiranju novih delovnih mest in razvoju infrastrukture. Zaradi nenehne rasti in razvoja je turizem v zadnjem šestletnem obdobju postal eden od najhitreje razvijajočih se ekonomskih sektorjev na svetu. Najbolj obiskane turistične destinacije v Severni Ameriki in Evropi posledično dobivajo novo konkurenco. Število prenočitev v Evropski uniji se je leta 2014 povečalo, v Sloveniji pa na račun padca domačih gostov malce zmanjšalo.
Najvišja, sedemodstotno rast je ocenjena za Ameriko, s petodstotno oceno rasti obiskov ji sledita Azija in pacifiško območje. Malce podpovprečna rast obiskov je pričakovana za Evropo in Bližnji vzhod, ta bo na teh območjih štiriodstotna, sledi Afrika z oceno rasti v višini dveh odstotkov.
Leta 2014 je bilo po oceni UNWTO največ, kar 109 milijonov, turističnih potovanj opravljenih iz Kitajske. Najhitreje naraščajoče število turističnih potovanj je opaziti v Rusiji in Braziliji.
Francija ostaja turistično najbolj obiskana država, kažejo podatki Svetovne turistične organizacije za leto 2013. Največji hit sta Tajska in Rusija, število mednarodnih turističnih obiskov se v omenjenih državah viša najhitreje.
Destinacije z največjim številom turističnih obiskov so v posameznih regijah naslednje:
– Afrika: Maroko, Južnoafriška republika in Tunizija; – Bližnji vzhod: Savdska Arabija, Združeni Arabski Emirati in Egipt; – Amerika: ZDA, Mehika in Kanada; – Azija in Pacifik: Kitajska, Tajska in Malezija; – Evropa: Francija, Španija in Italija.
Med državami EU so imele največje število pričakovanih prenočitev: - Francija (402,9 milijona), - Španija (401,3 milijona), - Italija (369,9 milijona) - in Nemčija (366,2 milijona).
Najmanjše število ocenjenih prenočitev za leto 2014 sta imela Luksemburg (2,8 milijona) in Latvija (4,2 milijona).
Ima pa Slovenija v primerjavi z letom prej ocenjen 0,9-odstotni padec skupnih prenočitev. Drugače povedano to pomeni 0,8-odstotno rast prenočitev tujih gostov in 3,7-odstotni padec prenočitev domačih gostov.